fbpx
szczepionka
Mieszkańcy polskich regionów – szczepcie się!
12 stycznia 2021
marszałek Buła
Opolskie kupuje laptopy dla nauczycieli podstawówek
15 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Apel w sprawie otwarcia uzdrowisk dla ozdrowieńców

Nałęczów uzdrowisko

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz apeluje, by pomagać mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19. Dlatego trzeba otworzyć zamknięte od listopada uzdrowiska. Marszałek w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wskazuje, że rehabilitacja lecznicza to wielkie wyzwanie, z którym nie można czekać do końca pandemii.

– Na wsparcie w wychodzeniu ze skutków COVID-19 czekają tysiące Polaków. Może w tym pomóc doświadczenie, wiedza i potencjał polskich uzdrowisk, które dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną i specjalistycznym sprzętem rehabilitacyjnym. Konieczne są jednak natychmiastowe decyzje rządu. Otwórzmy więc uzdrowiska, pomóżmy mieszkańcom w powrocie do zdrowia po COVID-19 – apeluje marszałek Olgierd Geblewicz.

Problemy z oddychaniem czy powikłania kardiologiczne to tylko niektóre ze skutków przebycia COVID-19. Jak wskazują specjaliści pulmonologii czy kardiologii, wiele osób wymaga wręcz dalszej opieki i czasu, by wrócić do zdrowia. W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza mogą w tym pomóc uzdrowiska, ale te od początku listopada 2020 roku – decyzją rządu – zostały zamknięte. W ocenie marszałka prowadzone obecnie przez Ministerstwo Zdrowia analizy rozszerzenia pilotażu programu rehabilitacji osób, które przebyły COVID-19, o czym poinformowano Unię Uzdrowisk Polskich, powinny zostać wykonane jak najszybciej. W ocenie zachodniopomorskiego marszałka taki program powinien mieć charakter narodowy.

W liście marszałek Olgierd Geblewicz wskazał na konieczność umożliwienia Narodowemu Funduszowi Zdrowia wykorzystania posiadanej bazy lecznictwa uzdrowiskowego od dnia 11. stycznia 2021 r. na cele związane ze zwalczaniem skutków epidemii, a w szczególności na realizację lecznictwa uzdrowiskowego dla osób, które poddały się testowi na obecność SARS-CoV-2 lub wyraziły zgodę na wykonanie szczepienia w jednostce w trakcie pobytu.

Źródło: wzp.pl