fbpx
maseczki
COVID. Poznaj aktualne obostrzenia
12 stycznia 2021
las
„Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym”. Konferencja online z udziałem Polskich Regionów
13 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Mieszkańcy polskich regionów – szczepcie się!

szczepionka

Zarząd Związku Województw RP, w obliczu wyzwania jakim jest „Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19”, zachęca mieszkańców województw do powszechnego szczepienia się.

Dostępne dziś szczepionki przeciw COVID-19 w ocenie naukowców są bardzo bezpieczne. Przeszły pełny proces dopuszczenia do obrotu a ryzyko wystąpienia zagrażającej życiu reakcji poszczepiennej jest znikome. Zarząd Związku Województw RP zauważa, że zaszczepienie się pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście.

– Jest to istotne, bowiem osoby przechodzące łagodniej COVID-19 w mniejszym stopniu zakażają innych. Współgra to także z innym celem szczepień, jakim jest osiągnięcie odporności zbiorowej i wygaszenie epidemii.

W imieniu samorządów województw, będących podmiotami tworzącymi dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jak również posiadających udziały w podmiotach leczniczych będącymi przedsiębiorcami, deklarujemy włączenie i współpracę niniejszych jednostek przy realizacji narodowego programu szczepień. – – czytamy w stanowisku Zarządu z 7 stycznia br.

Jednocześnie mając na względzie zwiększenie zainteresowania Polaków przyjęciem szczepionki, Zarząd ZWRP postuluje do Rządu RP o modyfikację obowiązującej strategii, polegającej na przyśpieszeniu szczepień poszczególnych grup, w korelacji do posiadanej liczby szczepionek.

stanowisko Zarządu ZWRP_w sprawie szczepionek przeciw COVID-19