fbpx

Dolnośląscy Terytorialsi na arenie międzynarodowej

We Wrocławiu dyskutowano o sejmikach województw w polskich systemach politycznych
28 stycznia 2024
Wkrótce rozpocznie się remont Teatru Polskiego we Wrocławiu
11 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Dolnośląscy Terytorialsi na arenie międzynarodowej

Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą mieli możliwość zdobywać nowe doświadczenia, szkoląc się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Szwajcarii. Jest to rezultat serii spotkań Dowódcy 16 DBOT płk. Edwarda Chyły z przedstawicielami zagranicznych sił zbrojnych.

Pod koniec zeszłego roku przedstawiciele 16 DBOT odwiedzili żołnierzy z Regional Territorial Command Saxony (RTCS) w Dreźnie. Wizyta pozwoliła na wstępne zaplanowanie procesu wspólnych szkoleń. Ze względu na bezpośrednią styczność Saksonii z Dolnym Śląskiem, strony zadeklarowały chęć utworzenia polsko – niemieckiego zespołu roboczego, który głównie będzie skupiał się na współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego.

Wraz z nowym rokiem odbyło się spotkanie z przedstawicielami 1st Territorial Division (1st Ter Div) w Szwajcarii. Delegacja z dolnośląskiej Brygady OT miała okazję przyglądać się szkoleniu realizowanemu z udziałem grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem będącym na wyposażeniu szwajcarskiej obrony terytorialnej.

Nawiązanie współpracy z zagranicznymi odpowiednikami Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoli zdobyć każdej ze stron nowe doświadczenia oraz umożliwi wspólne szkolenia na wielu płaszczyznach – podsumował płk Edward Chyła.

Bardzo mocno liczę na wymianę doświadczeń z 16 Dolnośląską Brygadą Obrony Terytorialnej – powiedział gen. dyw. Mathias Tüscher Dowódca 1st Ter Div – szczególnie w tematyce zarządzania kryzysowego – dodał.

Głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest prowadzenie działań obronnych we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP oraz pomoc lokalnym społecznościom w sytuacjach kryzysowych. Stąd nawiązanie współpracy z jednostkami z Niemiec i Szwajcarii może przynieść wymierne efekty.

źródło: dolnyslask.pl