fbpx

Ekonomia Społeczna. Skuteczna interwencja ZWRP

LIVE. Praca zdalna w urzędach – szansa czy zagrożenie
15 marca 2022
Warsztaty informacyjne na temat ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (2)
16 marca 2022
Pokaż wszystkie

Ekonomia Społeczna. Skuteczna interwencja ZWRP

Województwa zachowały autonomię w zakresie decydowania o alokacji środków na ekonomię społeczną w nowej perspektywie finansowej 2021 – 2030.

Po wielu tygodniach intensywnych prac nad projektem programu pn. Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uwzględniło postulaty Związku Województw i odstąpiło od propozycji „sztywnego” określania poziomu alokacji środków, jakie samorządy województw mają przeznaczać na ekonomię społeczną.

Resort uwzględnił również postulaty samorządów województw mówiące o tym, żeby poziom wskaźnika dotyczący liczby miejsc pracy utworzonej w przedsiębiorstwach społecznych został określony przez samorządy województw i dotyczył okresu 2021 r. – 2030 r.

Projekt był omawiany na posiedzeniach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przeczytaj: Z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia KWRiST – Polskie Regiony

Znalazł się w porządku obrad ostatniego posiedzenia plenarnego KWRiST, które odbyło się 23 lutego br., podczas którego mec. Rafał Cieślik, ZWRP proponował, aby strona samorządowa Komisji nie wydawała opinii negatywnej, lecz prace nad projektem były kontynuowane w ramach właściwych zespołów KWRiST.

Z inicjatywny ZWRP 11 marca br. odbyło się kolejne spotkanie z resortem pracy, a także z resortem funduszy i polityki regionalnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele ZWRP oraz samorządów województw.

Przeczytaj: Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej. Merytoryczne spotkanie z ministerstwem – Polskie Regiony

Strona rządowa wysłuchała apelu regionów o pozostawienie samorządom autonomii w planowaniu działań w obszarze ekonomii społecznej poprzez możliwość samodzielnego określenia wysokości alokacji przeznaczanej na ten cel zgodnie z realnymi potrzebami regionów, oraz do określenia wartości docelowych wskaźników, obrazujących liczbę przyszłych miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej, zgodnie z metodologią ustaloną na poziomie województw.

Takie stanowisko prezentowała także Grupa Robocza ds. Europejskiego Funduszu Społecznego działająca przy Konwencie Marszałków Województw RP w sprawie projektu „Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej”.

14 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (foto), na którym potwierdzone zostały ustalenia ze spotkania, które miało miejsce 11 marca br. i strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała projekt. Tym samym interwencja ZWRP okazała się skuteczna. Działania związane z ekonomią społeczną i tworzeniem miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami, a także z potencjałem do realizacji usług przez ośrodki wsparcia ekonomii społecznej w danym regionie. Wskazane w programach regionalnych wartości alokacji oraz planowane wartości docelowe wskaźników pozostaną spójne z realnymi uwarunkowaniami regionalnych rynków pracy. Pozwoli to także samorządom województw reagować na potrzeby rynku pracy, które w związku z wojną na Ukrainie będą się teraz zmieniały.