fbpx

Gmina Kobylanka najlepszą przestrzenią publiczną na Pomorzu Zachodnim

Innowacje ze 140 mln zł wsparcia na Pomorzu Zachodnim
24 grudnia 2021
Przebudowy, remonty, obwodnice – pracowity rok na zachodniopomorskich drogach wojewódzkich
4 stycznia 2022

Gmina Kobylanka została wyróżniona w konkursie marszałka województwa na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. Doceniono udaną rewitalizację w niewielkiej wsi Rekowo. W czwartek, 23 grudnia 2021 r. pani wójt Julita Pilecka otrzymała nagrodę.

Na cysterskim szlaku
Rekowo to niewielka, bo licząca niespełna stu mieszkańców najstarsza wieś w gminie Kobylanka. W ostatnim czasie zyskuje na popularności. Po udanych zmianach architektonicznych staje się niewątpliwie atrakcją turystyczną regionu i na pewno jest miejscem wartym uwagi. Może zachwycać charakterystyczną, zabytkową zabudową mieszkalną z końca XIX i początku XX wieku z dobrze zachowanymi i wyeksponowanymi elementami architektonicznymi albo starodrzewem lipowym. W zdobywaniu coraz większej atrakcyjności tego miejsca pomogła zakończona w 2019 r. inwestycja polegająca na zrewitalizowaniu zaniedbanego placu w centrum osady, a także budowa nowej drogi.

Przedsięwzięcie to zostało także zauważone w XI edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”. Komisja konkursowa przyznała Gminie Kobylanka wyróżnienie za ukształtowanie przyjaznej i niezwykle wartościowej kulturowo przestrzeni we wsi Rekowo. W czwartek, 23 grudnia 2021 r. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wręczył władzom gminy pamiątkową statuetkę. Nagrodę odebrała wójt Julita Pilecka. Dyplom otrzymał także projektant przedsięwzięcia z Pracowni „Violet-Arch” Wioletta Kmita.

– W konkursie nagradzamy nie tylko spektakularne inwestycje, ale i projekty, które są ważne dla lokalnej społeczności, i które mają wpływ na jej rozwój oraz integrację. Realizacja w Rekowie, w gminie Kobylanka, to jeden z takich zasługujących na wyróżnienie i pokazanie przykładów. Dzięki stworzeniu przyjaznej, a jednocześnie wartościowej kulturowo przestrzeni udało się zachęcić mieszkańców do działania. Nowa infrastruktura pozwala również zaistnieć na mapie miejscowości na szlaku cysterskim – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Jakie korzyści?
Po zmianach przeprowadzonych dwa lata temu centralny plac stał się miejscem spotkań społeczności lokalnej, organizacji imprez integracyjnych, świąt i różnych uroczystości. Odbywają się one z inicjatywy mieszkańców, są przez nich organizowane, a uczestniczą w nich zarówno rekowianie, jak i mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Powstało także lokalne stowarzyszenie, którego celem jest popularyzacja Rekowa.

Po rewitalizacji plac z estetycznymi wiatami stał się także przyjaznym przystankiem dla pieszych i rowerowych turystów.

Dzięki nowej drodze poprawiło się również bezpieczeństwo oraz udało się wyeliminować uciążliwy kurz i pyły unoszące się podczas przejazdu samochodów i pojazdów rolniczych po wcześniejszej, nieutwardzonej powierzchni.

Konkurs marszałka

Konkurs skierowany jest do zachodniopomorskich gmin i powiatów, a jego głównym celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk.

Za organizację i przeprowadzenie konkursu odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Projekt wyróżnionego w gminie Kobylanka przedsięwzięcia przygotowała: Pracownia Projektowa „Violet-Arch”, arch. Wioletta Kmita. Wykonawca prac – firma  BUDPAK Paweł Szubert.