fbpx

Granty dla miłośników sportu w woj. łódzkim

Granty kulturalne Łódzkiego
11 marca 2024
Poznaliśmy najmodniejszą gospodynię w Łódzkiem
Poznaliśmy najmodniejszą gospodynię w Łódzkiem
24 marca 2024
Pokaż wszystkie

Granty dla miłośników sportu w woj. łódzkim

Granty dla miłośników sportu w woj. łódzkim

Karatecy, piłkarze, siatkarki, ratownicy wodni – reprezentanci wielu dyscyplin i wielu klubów sportowych odebrali w środę (13 marca) dotacje na organizację wydarzeń i zajęć sportowych oraz zakup sprzętu. Wręczył je w Woźniakowie koło Kutna marszałek Grzegorz Schreiber.

Spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia. I to dosłownie, bo próbkę umiejętności w sztuce walki taekwondo zaprezentowali uczniowie klubów sportów walki Alex Kutno i AZS ANSGK Kutno. Były kopnięcia, ciosy i widowiskowe łamanie desek i płyt przez młode żelazne pięści.

Zebrani byli pod dużym wrażeniem, a wśród nich obecny na sali kapelan polskiego sportu ks. Edward Pleń i marszałek Schreiber, który wręczył tego dnia symboliczne czeki przedstawicielom klubów sportowych i stowarzyszeń. Również Akademii Alex, która planuje zorganizować zajęcia kickboxingu dla dzieci z najmniejszych miejscowości.

Ale po kolei. Co to za czeki? Dotacje to podsumowanie trzech konkursów rozstrzygniętych przez Zarząd Województwa Łódzkiego: Wydarzenia sportowe Plus, Trening na Plus i Sportowa wieś. Rozdysponowano w nich w sumie blisko 3,3 mln zł.

Najświeższy to „Trening Plus”. Kluby sportowe i stowarzyszenia mogły dostać do 10 tys. zł na sprzęt, który przyda się w szkoleniu dzieci i młodzieży. Udało się wesprzeć aż 101 klubów na kwotę blisko miliona złotych.

Najwięcej, bo 1,5 mln zł samorząd województwa przeznaczył na organizację wydarzeń sportowych. Dzięki wsparciu zobaczymy w Łódzkiem Mistrzostwa Świata Nordic Walking, Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym czy największy w Polsce turniej koszykówki 3×3.

Salos Róża Kutno zorganizuje dzięki temu turniej Andrzejkowy. – Będzie to już jego szósta edycja. Na weekendowy turniej zapraszamy dzieci z całego województwa. Zawodnikom zapewniamy wyżywienie, nagrody, ale przede wszystkim dobrą zabawę przy grze w piłkę – mówi Kamil Zarzycki z Salosa.

Wsparcie dostali też ratownicy wodni z łęczycko-zgierskiego WOPR. – Wkrótce ratownictwo sportowe stanie się dyscypliną olimpijską. Już teraz zachęcamy dzieci i młodzież do uprawiania tego sportu, żebyśmy byli przygotowani na Igrzyska – zdradza plany prezes Paweł Ciołek.

W sumie samorząd województwa dofinansował 85 wydarzeń o randze co najmniej wojewódzkiej.

Kluby sportowe z najmniejszych miejscowości mogły liczyć też na wsparcie w programie „Sportowa wieś Plus”. Pieniądze mogą przeznaczyć na szkolenie, sprzęt, stroje, wynagrodzenia trenerów czy udział w zawodach lub ich organizację. Wsparcie – w sumie 800 tys. zł – dostało 41 stowarzyszeń. Dotacje wyniosły do 20 tys. zł.

– Dajemy możliwości ludziom, którzy realizują pewną misjęmówił marszałek Grzegorz Schreiber wręczając czeki beneficjentom. – Misję przyciągania młodych ludzi do sportu, wychowywania ich poprzez sport i pomocy.

W sumie na sport w budżecie województwa przeznaczone było w tym roku blisko 28 mln zł. Najwięcej, bo 12 mln zł jest do wzięcia w konkursie na „Infrastrukturę sportową Plus”.

Samorząd województwa łódzkiego w Woźniakowie oprócz marszałka reprezentowali: członek zarządu Robert Baryła i wiceprzewodniczący Sejmiku Zbigniew Linkowski.

lodzkie.pl