fbpx

I Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Sejmików już niedługo

Świętokrzyskie chce chronić rolników przed nieuczciwymi praktykami
31 października 2022
Odpowiedzi na stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP
15 listopada 2022
Pokaż wszystkie

I Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Sejmików już niedługo

Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wspólnie z Samorządem Województwa organizuje w dniach 18-19 listopada br. “I Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Sejmików” – poinformowano podczas briefingu prasowego, który odbył się w poniedziałek, 14 listopada. Uczestniczyli w nim: Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Oskar Frydrych – przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Amelia Rudnicka – wiceprzewodnicząca tego gremium oraz Klaudia Klimczak – przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska MSWŚ.

 

Dwudniowe wydarzenie, które otworzą przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz marszałek Andrzej Bętkowski, odbędzie się w nowo otwartym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, gmina Kije. Jest ono adresowane do przedstawicieli młodzieżowych sejmików i grup inicjatywnych z całej Polski, zainteresowanych tematyką ochrony środowiska i polityki regionalnej.

 

– Dziś rano mieliśmy potwierdzenie przybycia na Kongres przedstawicieli jedenastu województw, ale można się spodziewać, że do piątku ta liczba wzrośnie – poinformował podczas dzisiejszego briefingu przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. – Przypomnę, że w trosce o młode pokolenie w czerwcu tego roku podczas Konwentu Przewodniczących Sejmików podjęliśmy uchwałę adresowaną do władz Związku Województw RP, aby utworzyć na kształt „dorosłych” konwentów Konwent Młodzieżowych Sejmików. Pragniemy ująć to gremium w statucie Związku Województw RP i dać mu twórczą broń do ręki w zakresie kształtowania polityki na poziomie regionów, ale też możliwość współpracy na poziomie krajowym. Postanowiliśmy wspólnie z radnymi naszego Młodzieżowego Sejmiku zorganizować pierwsze tego rodzaju spotkanie, aby dać impuls innym regionom i zasygnalizować, że warto takie gremia tworzyć. Bez fałszywej skromności powiem, że świętokrzyska młodzież nadaje ton tego rodzaju działaniom na szczeblu ogólnopolskim – dodał Andrzej Pruś.

 

Jak podkreślali Oskar Frydrych, Amelia Rudnicka i Klaudia Klimczak spotkanie w Umianowicach będzie okazją do wypracowania wspólnych obszarów dotyczących działań związanych z ekologią i ochroną środowiska podejmowanych przez młodzieżowe sejmiki, zbudowania spójnego, ogólnopolskiego systemu współpracy, w tym rozpoczęcia prac mających na celu powołanie Konwentu Przewodniczących Młodzieżowych Sejmików Województw RP jako podmiotu służącego wymianie doświadczeń i dobrych praktyk młodzieżowych gremiów.

 

Podczas Kongresu odbywać się będą warsztaty tematyczne oraz panele dyskusyjne z udziałem ekspertów – przedstawicieli organizacji działających w obszarze polityki młodzieżowej i ochrony klimatu.

 

Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało po trzech przedstawicieli z każdego województwa, zaangażowanych w działania na rzecz kształtowania młodzieżowego samorządu terytorialnego (radnych funkcjonujących młodzieżowych sejmików bądź osoby wchodzące w skład grup inicjujących powołanie takiego gremium w danym regionie).

źródło i foto: www.swietokrzyskie.pro