fbpx

Jubileusz Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Konferencja FAOONZ w Rzymie z udziałem marszałka woj. kujawsko-pomorskiego
Konferencja FAO/ONZ w Rzymie z udziałem marszałka woj. kujawsko-pomorskiego
20 maja 2024
Ośrodek technologii jutra w Toruniu
2 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Jubileusz Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Jubileusz Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Od sześciu dekad Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka (GiOPTD) jest miejscem rozwijania zdolności twórczych, wyobraźni i wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży. Placówka organizuje zajęcia plastyczne, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, realizuje też eksperymentalne programy edukacyjne.

W ubiegłym roku z oferty tej marszałkowskiej instytucji kultury skorzystało 20 tysięcy osób. W czwartkowych (23 maja) uroczystościach jubileuszowych uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który nadał GiOPTD medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

– W tym wyjątkowym miejscu możemy dostrzec oczekiwania dzieci z całego świata, które mają marzenia, potrafią je wyrazić i dzielić się z nimi – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Gala urodzinowa była okazją do podziękowania twórcom i pracownikom galerii, artystom, pedagogom i współpracownikom. W ramach obchodów jubileuszu w Młynie Kultury w sobotę (25 maja) odbędzie się konferencja naukowo-dydaktyczna na temat pozaszkolnej edukacji artystycznej zorganizowana wspólnie z Katedrą Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obchodom towarzyszą również warsztaty plastyczne, które odbędą się w piątek (24 maja), i Sobotni Poranek Plastyczny (25 maja) oraz wystawy. W Rynku Nowomiejskim obejrzeć można wystawę „Galeria jak się patrzy”, której tytuł nawiązuje do eksperymentu dydaktycznego współzałożyciela galerii prof. Stefana Kościeleckiego. Wystawa w Młynie Kultury jest prezentacją fragmentów wybranych wystaw zorganizowanych przez tę instytucję w latach 2009-2023.

Od 1964 roku Galeria Dziecka mieści się w budynku w Rynku Nowomiejskim. Organizowane w tym miejscu warsztaty i wystawy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Rosnąca liczba uczestników, rozrastająca się kolekcja prac dziecięcych i coraz szersza oferta galerii spowodowały konieczność powiększenia jej przestrzeni. Od 2023 roku instytucja dysponuje nową, dodatkową lokalizacją w Młynie Kultury przy ul. Kościuszki. Obok części ekspozycyjnej i przestrzeni na zbiory prac są tam również pracownie – plastyczna, graficzna i multimedialna.

Zajęcia mają nowatorski charakter i są starannie przygotowywane przez profesjonalny dziewięcioosobowy zespół artystów-pedagogów. Biorą w nich udział dzieci i młodzież od piątego do osiemnastego roku życia. Ofertę uzupełniają Sobotnie Poranki Plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które mogą w nich uczestniczyć z rodzicami i dziadkami. W ubiegłym roku we wszystkich pracowniach dydaktycznych zorganizowano 630 zajęć plastycznych, w których uczestniczyło 9 400 osób.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka realizuje również eksperymentalne zajęcia edukacyjne (dzięki dofinansowaniu samorządu województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Z tą ofertą placówka dociera do mniejszych ośrodków i do osób z niepełnosprawnościami, a także do dzieci i młodzieży z różnych środowisk społecznych.

Znakiem firmowym instytucji są międzynarodowe konkursy plastyczne, na które nadsyłane są prace ze wszystkich kontynentów. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowane jest od połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na dwudziestą trzecią edycję biennale (w 2023 r.) nadesłano 5 tysięcy prac z 30 krajów. Konkursowi i wystawie towarzyszą również warsztaty. W tym roku galeria organizuje 22. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”. Głównym celem organizowanego co dwa lata konkursu jest zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ochroną środowiska. Do Torunia spływają prace ukazujące wrażliwość i wyobraźnię młodych twórców.

Znajdująca się w archiwach Galerii Dziecka największa w Europie kolekcja dziecięcej twórczości liczy pół miliona prac z ponad stu krajów. Bogate zbiory pozwalają na organizację wystaw czasowych, na których prezentowane są najciekawsze przykłady plastyki dziecięcej. W ubiegłym roku (2023) dwadzieścia dwie wystawy czasowe obejrzało 12 tysięcy osób. Prezentacji i odpowiedniemu przechowywaniu prac służą nowe pomieszczenia w Młynie Kultury.

kujawsko-pomorskie.pl