fbpx

Jubileusz Senatu z udziałem marszałka Struzika

Mazowsze wspiera OSP
21 listopada 2022
Program regionalny dla Mazowsza zatwierdzony
6 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Jubileusz Senatu z udziałem marszałka Struzika

Mija 100. rocznica pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Z tej okazji marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki zaprosił na uroczyste posiedzenie senatorów wszystkich kadencji.

Był wśród nich także marszałek Adam Struzik, który pełnił funkcję Senatora RP w latach 1991–2001 (II, III i IV kadencja). Był członkiem senackich komisji: Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W latach 1993–1997 był również Marszałkiem Senatu RP. Podczas przewodnictwa Izbie Wyższej Parlamentu RP doprowadził m.in. do odzyskania i restauracji wielu ośrodków kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie. Z jego inicjatywy powstał Domu Polonii w Wilnie, za co został odznaczony orderem „Meritus Patriae” przez fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

– To był niezwykły zaszczyt móc ponownie zasiąść w ławach senackich razem z pozostałymi przedstawicielami Prezydiów Senatów kadencji I–IX, a także senatorami X kadencji. Wróciło wiele wspomnień. To właśnie, gdy pełniłem funkcję marszałka Senatu RP przypadł okres najbardziej intensywnych prac nad uchwaleniem Konstytucji RP, która funkcjonuje już 25 lat – wspominał marszałek Adam Struzik.

W uroczystości rocznicowej uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami. Obecni byli także byli prezydenci, premierzy oraz parlamentarzyści.

– Kiedy Polska znikała z map Europy, znikał także Senat, kiedy zaś Polska się odradzała, Senat odradzał się wraz z Nią – mówił podczas posiedzenia marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. – Senat związany jest z najlepszymi kartami historii Polski. Jego restytucja w 1989 roku podkreślała znaczenie Izby Wyższej, a jednocześnie oznaczała powrót Polski do rodziny państw demokratycznych i suwerennych.

Pierwsze posiedzenie Senatu I kadencji odbyło się dokładnie 28 listopada 1922 r. w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Zasiadali w nim ludzie o bardzo różnych poglądach, doświadczeniach politycznych – wśród nich byli urzędnicy i wojskowi, absolwenci szkół ludowych, przedstawiciele świata nauki i kultury. Warto zauważyć, że w wśród senatorów były też kobiety, co na tamte czasy było nowością nawet w krajach Europy zachodniej. Z Senatu zrezygnowano w czasach PRL, uznając że jest niepotrzebny. Przywrócono go dopiero w 1989 r.

Senatorowie obecni na spotkaniu otrzymali okolicznościowe medale. Marszałek Senatu oraz członkowie Prezydium Senatu X kadencji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych lub zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

źródło i foto: mazovia.pl