fbpx

Kolejne odcinki Via Carpatia pomiędzy Rzeszowem a Lublinem oddane do użytku

X Podkarpackie Forum Terytorialne już za nami
9 grudnia 2021
Wsparcie dla podkarpackich uczniów
23 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Kolejne odcinki Via Carpatia pomiędzy Rzeszowem a Lublinem oddane do użytku

Mowa o liczącym około 35 km odcinku z Kraśnika do Janowa Lubelskiego, wraz z obwodnicami tych miast w województwie lubelskim. W otwarciu drogi uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch.

– Cieszę się, że skraca się czas przejazdu między stolicami naszych regionów. Ta droga ma wymiar nie tylko gospodarczy, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze skuteczniej walczyć o większe inwestycje, ale także wymiar turystyczny, co jest dla nas niezwykle ważne. Wierzymy, że w następnym roku droga w pełni skomunikuje nasze województwa, co przełoży się na wszystkie te korzyści dla naszych mieszkańców – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: wicepremier Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin – wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych; Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki; Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury; Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki; Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski oraz Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Obecność wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego była związana z nadaniem drodze ekspresowej S19 nazwy: Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

Obwodnica Kraśnika

 

Odcinek ma długość ok. 10 km, a wykonawcą jest Aldesa Construcciones. Obwodnica zaczyna się w miejscowości Lasy, gdzie powstał węzeł Kraśnik Północ i omija miasto po wschodniej stronie. W miejscowości Słodków łączy się z kolejnym odcinkiem Via Carpatii. W ramach inwestycji powstało 12 obiektów inżynierskich – dwa mosty i 10 wiaduktów. Wybudowane też zostały dwa węzły drogowe – Kraśnik Północ oraz Kraśnik Południe, gdzie nową drogę połączono z drogą krajową nr 74. W trakcie budowy jest para MOP-ów Słodków, których oddanie do użytku planowane jest w przyszłym roku.

 

Kraśnik – Janów Lubelski

 

To jeden z najdłuższych fragmentów budowanej S19 w woj. lubelskim. Liczy ok. 18 km i rozpoczyna się przed kompleksem leśnym w pobliżu Szastarki. Omija m.in. Polichnę oraz Modliborzyce i kończy się za wiaduktem w okolicach Janówka. Wykonawcą była firma Strabag.

W ramach inwestycji powstało m.in. 21 obiektów inżynierskich, w tym most, 14 wiaduktów i sześć przejść dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa węzły drogowe – węzeł Szastarka i węzeł Modliborzyce oraz para MOP-ów Felinów.

Budowa trasy głównej jest już zakończona, ale ze względu na trwające prace przy przebudowie drogi krajowej nr 19 oraz prace wykończeniowe na dwóch fragmentach tego odcinka, o łącznej długości ok. 3,5 km, od Słodkowa do Szastarki oraz w okolicach Zarajca, będzie wprowadzone ograniczenie prędkości do 90 km/h.

 

Obwodnica Janowa Lubelskiego

Odcinek liczy ok. 6,5 km. Rozpoczyna się w miejscowości Kopce. Trasa omija Janów Lubelski po zachodniej stronie i kończy się w okolicach miejscowości Jonaki.

Wykonawcą inwestycji jest firma Mota-Engil Central Europe. W ramach inwestycji powstało pięć obiektów inżynierskich (cztery wiadukty i jeden most) oraz dwa węzły drogowe (Janów Lubelski Północ i Janów Lubelski Południe). Wykonanych zostało też pięć przejść dla zwierząt oraz osiem przepustów, a także para MOP-ów Janów Lubelski.