Z posiedzenia Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej ZWRP
25 marca 2022Najnowsze stanowiska Zarządu ZWRP
28 marca 2022Zarząd Związku Województw RP przyjął apel w sprawie kryzysu migracyjnego skierowany do instytucji Unii Europejskiej.
Apel_Zarządu ZWRP_w spr. kryzysu migracyjnego
Zarząd informuje w nim, że: „Polskę oraz inne kraje środkowoeuropejskie dotyka kryzys uchodźczy, którego skala i dynamika jest bez precedensu w Europie od czasu zakończenie II Wojny Światowej. W ciągu niespełna trzech tygodni Polska przyjęła około półtora miliona osób uciekających z Ukrainy w wyniku konfliktu zbrojnego, z których niemal połowa to dzieci. Są to ludzie, których brutalna rosyjska agresja z dnia na dzień wypędziła z ojczystej ziemi, pozbawiając domów i środków do życia”.
W ocenie ZWRP, przy aktualnej dynamice ukraińskiego kryzysu uchodźczego może on bardzo szybko osiągnąć skalę i dramatyzm kryzysu syryjskiego. Zaś w jego wyniku tylko do Turcji napłynęło około 3.5 miliona syryjskich uchodźców. Efektem było bezprecedensowe wsparcie Unii Europejskiej dla Turcji, której przekazano 6 miliardów euro pomocy finansowej w ramach tzw. Instrumentu Pomocy dla Uchodźców w Turcji (the Facility for Refugees in Turkey). Środki te Turcja otrzymała w dwóch transzach po 3 miliardy euro w roku 2017 oraz 2019. Są one przeznaczane na kompleksowe zaspokajanie potrzeb uchodźców przyjmowanych w Turcji, w tym na pomoc humanitarną, edukację, zdrowie, niezbędną infrastrukturę komunalną oraz wsparcie społeczno-gospodarcze.
— Dziś pilnie potrzebne są analogiczne działania Unii Europejskiej, aby stawić czoła kryzysowi ukraińskiemu. Ten kryzys jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy.
Ukraiński kryzys uchodźczy roku 2022 nakłada się w sposób naturalny na deficyt rozwiązań systemowych – zarówno w kontekście organizacji recepcji osób uciekających z Ukrainy w wyniku konfliktu zbrojnego i ich relokacji w Polsce, jak i planowania dalszych kroków, takich jak zabezpieczenia schronienia tymczasowego i długofalowego, zabezpieczenia odpowiednich środków na podstawowe potrzeby mieszkaniowe, zdrowotne i edukacyjne. Za szereg wymienionych wyżej obszarów odpowiedzialne są samorządy lokalne, które muszą radzić sobie z gwałtownie narastającymi problemami. Żaden kraj europejski nie podołałby samodzielnie wyzwaniom o tej skali i dynamice. Przez pierwsze dni odpowiedzią na dramat osób uciekających z Ukrainy w wyniku konfliktu zbrojnego, były przede wszystkim podejmowane spontanicznie, w odruchu serca, działania oddolne, za którymi stoją obywatele naszego kraju, organizacje pozarządowe oraz lokalne i regionalne samorządy. To ogromny potencjał i siła naszego kraju. Ale przy tej skali wyzwań potrzebne jest wsparcie całej Europy oraz skoordynowane wyposażenie polskich organizacji pozarządowych oraz samorządów w dodatkowe możliwości działania, niezbędne, aby mogły one radzić sobie z kryzysem zarówno w perspektywie najbliższych tygodni i miesięcy, jak również lat. – czytamy w stanowisku Zarządu z 23 marca br.