fbpx
korona wirusy
COVID. Najnowsze informacje o obostrzeniach
14 kwietnia 2021
Samorząd województwa lubelskiego wspiera Ukrainę w walce z pandemią
15 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorski marszałek prosi medyków o solidarność

Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie deficytu personelu medycznego przy łóżkach chorych. Marcowy apel marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych pozostaje nadal aktualny.

 

– Wobec pogarszającej się z każdym dniem sytuacji epidemicznej zmuszeni jesteśmy uruchomić wszystkie możliwe rezerwy systemu ochrony zdrowia. W województwie kujawsko-pomorskim zwiększana jest stopniowo liczba łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19, brakuje jednak niezbędnego personelu. Problemy dotyczą większości szpitali i poszczególnych oddziałów covidowych. Placówki województwa kujawsko-pomorskiego posiadają zasoby w zakresie dostępnych łóżek i niezbędnego sprzętu medycznego. Niestety bez kadry medycznej nie jest realne wykorzystanie potencjału szpitali i uruchomienie kolejnych miejsc dla potrzebujących wsparcia medycznego pacjentów.” – czytamy w apelu, który został przesłany na ręce szefów wszystkich placówek służby zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem, a także do regionalnych izb lekarskich i pielęgniarskich.

Apel.pdf (kujawsko-pomorskie.pl)

 

Ministerstwo Zdrowia podało wczoraj informację o 21 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (najwięcej w województwie śląskim – 3 386); w Kujawsko-Pomorskiem potwierdzono infekcję u 989 osób. W całym kraju hospitalizowanych jest 34 tysiące chorych na Covid-19 (o ponad 700 mniej niż we wtorek), blisko 3,5 tys. wymaga wspomaganego oddychania; w polskich placówkach służby zdrowia mamy obecnie do dyspozycji 45 843 łóżek covidowych, w tym 4 506 z respiratorami. W naszym województwie liczba covidowych miejsc szpitalnych to 2 263 (zajętych jest 1 685), w tym 260 respiratorowych (189 zajętych).

 

foto: WSZ w Toruniu