Nowe technologie w kształceniu. W Kujawsko-Pomorskiem trwają zapisy na szkolenia
21 kwietnia 2022Nowoczesny kompleks szpitalny na toruńskich bielanach zaprasza
5 maja 2022Sytuacja na rynku pracy w Kujawsko-Pomorskiem oraz interwencje Państwowej Inspekcji Pracy były wśród głównych tematów posiedzenia (25 kwietnia) sejmiku województwa. Przed sesją radni odwiedzili prowadzony przez marszałkowską administrację punkt informacyjno-doradczy dla uchodźców wojennych z Ukrainy i uczestniczyli w otwarciu wystawy fotogramów „Kijów sprzed wojny”. Posiedzenie otworzyła tradycyjna pieśń łemkowska „Pływie kacza” („Płynie kaczka”), hymn żałobny kijowskiego Majdanu, w uroczystym wykonaniu Chóru Astrolabium.
Relacjonując ostatnie działania zarządu województwa, marszałek Piotr Całbecki poinformował radnych, że zakończono przygotowania do przetargu na wieloletnią obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych. Ogłoszenie o przetargu zostanie opublikowane w najbliższy piątek (29 kwietnia).
Mówiąc o działaniach sejmiku województwa między posiedzeniami, przewodnicząca Elżbieta Piniewska poinformowała o wyłonieniu składu trzydziestoosobowego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego na jego pierwszą kadencję: – Znaleźli się w nim przedstawiciele 20 powiatów, wszystkich, z których wpłynęły kandydatury. Przyjęto także listę rezerwową, która będzie wykorzystywana w przypadku konieczności uzupełnienia składu sejmiku w trakcie kadencji. Pierwsze posiedzenie gremium zaplanowano na 13 czerwca.
Sytuacja na regionalnym rynku pracy mimo trwającej pandemii Covid-19 zaczęła się w ubiegłym roku stabilizować – wzrosła liczba podmiotów gospodarczych i zmniejszyła się skala bezrobocia rejestrowanego. Z prognoz wynika, że ta tendencja utrzyma się również w tym roku. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski w swoim wystąpieniu mówił m.in. o podejmujących w Kujawsko-Pomorskiem pracę Ukraińcach, zarówno uchodźcach wojennych, jak i tych, którzy przebywają w naszym kraju od dłuższego czasu. Podkreślił, że formalności związane z zatrudnianiem uchodźców są proste, rejestracja odbywa się za pomocą formularza dostępnego w sieci.
Radni wysłuchali również sprawozdania z realizacji regionalnego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Równe szanse 2030+”. W ramach programu podejmowane są inicjatywy mające na celu podniesienie jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów. Rok 2021 był pierwszym rokiem realizacji programu. Sejmik przyjął uchwałę w sprawie dofinansowania robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Pakiet przyjętych uchwał dotyczy dotacji na budowę sal gimnastycznych, które umożliwią szkołom w mniejszych miejscowościach prowadzenie lekcji wychowania fizycznego we właściwych warunkach oraz przygotowanie oferty dodatkowych zajęć sportowych. Nowe obiekty tego typu powstaną przy szkołach podstawowych w Nowej Wsi (gmina Grudziądz), Grabkowie (gmina Kowal), Lubiczu Dolnym (gmina Lubicz), Ugoszczu (gmina Brzuze), Brześciu Kujawskim (Zespół Szkół nr 2), Zbrachlinie (gmina Waganiec) i Radomicach (gmina Lipno) oraz przy Zespole Szkół w Gronowie. W Lubiczu Dolnym, Ugoszczu i Gronowie inwestycje powinny się zakończyć jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Sejmik zdecydował o dofinansowaniu dwóch ważnych wydarzeń kulturalnych – organizowanych przez Baj Pomorski 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora oraz organizowanego przez Teatr Polski w Bydgoszczy 21. Festiwalu Prapremier – a także o zakupie zabytkowego pałacyku przy ul. Czerwona Droga 8 w Toruniu z przeznaczeniem dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP