fbpx

Lubuskie – idealne na każdą porę roku. Powiat żagański

Święto Pomidora w Przytocznej – najsmaczniejsze święto w lubuskim regionie
27 sierpnia 2023
Raport po katastrofie w Zielonej Górze Przylepie
Raport po katastrofie w Zielonej Górze Przylepie
19 września 2023
Święto Pomidora w Przytocznej – najsmaczniejsze święto w lubuskim regionie
27 sierpnia 2023
Raport po katastrofie w Zielonej Górze Przylepie
Raport po katastrofie w Zielonej Górze Przylepie
19 września 2023
Pokaż wszystkie

Lubuskie – idealne na każdą porę roku. Powiat żagański

Pałac książęcy w Żaganiu

Przy poprzedniej „wizycie” w Lubuskiem zapowiedzieliśmy, że dopiero rozsmakowujemy się w regionie i z pewnością zajrzymy tu jeszcze niejednokrotnie. Dotrzymaliśmy słowa i zapraszamy na wspólną podróż po powiecie żagańskim. Jest tu wiele do zobaczenia – od ogrodu japońskiego, poprzez imponujące dwory i pałace, po Muzeum Obozów Jenieckich, dzięki którym odświeżycie sobie „Wielką ucieczkę”. Nie będzie nudy – obiecujemy.

Wakacje niestety już się skończyły (przynajmniej te oficjalne), ale nic nie stoi na przeszkodzie, by organizować sobie weekendowe #PolskieWakacje. Między innymi w tym celu przygotowaliśmy już szereg artykułów, w których zachęcamy Was do podróżowania po kraju. Zanim przejdziemy do okolic Żagania, zestawienie dotychczasowych tekstów:

  • Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK)
  • Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
  • Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
  • Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
  • Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
  • Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
  • Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
  • Lubuskie (powiat żarski KLIK)
  • Opolskie (KLIK)
  • Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
  • Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
  • Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)
  • Lubelskie (zachodnia część powiatu puławskiego) KLIK
  • Mazowieckie (południowa część województwa) KLIK
  • Podlaskie (powiat suwalski) KLIK

Iłowa – pałac i park

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Iłowy i tutejszego przypałacowego parku. Obiekt i jego otoczenie najwięcej zawdzięczają hrabiemu Friederickowi von Hochberg, który zainspirowany swymi podróżami do Japonii i Azji wprowadził do wystroju pałacu i parku elementy sztuki orientalnej.

Iłowa – park

Efekt? W jednym miejscu mamy ogród w czterech stylach: francuskim, angielskim, chińskim i japońskim. Jest tu też największa kolekcja różaneczników w województwie. Hrabia był także wielkim miłośnikiem psów – wybudował tu dla nich tor wyścigowy i cmentarz z epitafiami. Mimo częściowego zniszczenia i rozgrabienia w czasie II wojny światowej, w pałacu zachowały się m.in. piękne sztukaterie oraz drewniane schody z balustradą. To prawdziwa uczta nie tylko dla miłośników architektury.

Iłowa – park przy pałacu

Dziś mieści się tu Zespół Szkół Ponadpodstawowych, ale co jakiś czas jest możliwość zwiedzenia obiektu. Nawet jeśli Wam się to nie uda i tak warto się tam pofatygować – perspektywa spaceru czy nawet pikniku w parku jest perspektywą bardzo obiecującą – polecamy z całego serca!

Pałac w Iłowej

Żagań – stolica powiatu

Dumnie zdobi ją pałac książęcy (Pałac Lobkowitzów) pochodzący z XVII w., który został wzniesiony na miejscu średniowiecznego zamku Piastów z przełomu XIII i XIV w. Dziś mieści się w nim Żagański Pałac Kultury, organizowane są tu najróżniejsze spotkania ze sztuką, teatrem, filmem i nie tylko.

Pałac książęcy w Żaganiu

Pałac otacza, nie mniej imponujący niż sam obiekt, rozległy park, który już przed II wojną światową uważany był za najpiękniejszy na Śląsku i jeden z najwspanialszych w Europie Środkowej. Dziś jest jednym z największych zabytkowych parków miejskich w Polsce. Zachwyca swoim pięknem i stanowi ulubione miejsce spacerów dla mieszkańców miasta i turystów. Co ciekawe, przepływa przez niego rzeka Bóbr. Przed przyjazdem tutaj sprawdźcie, czy nie załapiecie się na jedno z licznych odbywających się tu wydarzeń! Żagański Pałac Kultury – Żagański Pałac Kultury (zpk.zagan.pl)

Pałac książęcy w Żaganiu

Zachęcamy także do zapoznania się z – bardzo ciekawie napisaną – historią pałacu i jego najsłynniejszej dobrodziejki – księżnej Doroty. Historia pałacu w Żaganiu – Pałac Żagań (palac.zagan.pl)

W Żaganiu znajduje się także jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w Polsce. Chodzi o Zespół Poaugustiański, który składa się z: Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawnego klasztoru Augustianów, spichlerza klasztornego oraz konwiktu. Warto poświęcić trochę czasu, aby obejrzeć każdą z części kompleksu, bo to zabytek najwyższej klasy, o statusie Pomnika Historii! Zachęcamy do tego, by obejrzeć film poświęcony temu niezwykłemu obiektowi! https://youtu.be/YuSpGeR8_YI

Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem – w sezonie o stałych porach, poza sezonem – po wcześniejszym umówieniu. Szczegóły na stronie Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu (wnmp.zagan.pl)

Żagań,_zespół poaugustiański, fot. razor240, wikipedia

Muzeum Obozów Jenieckich

Przemieszczając się z Żagania w stronę województwa dolnośląskiego, możecie zwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich. Temat zdecydowanie trudniejszy niż powyższe, jednak historia nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Muzeum powstało na terenie wybudowanego w 1939 roku obozu jenieckiego Wehrmachtu. Upamiętnia ono i dokumentuje historię obozów jenieckich oraz przebywających w nich, w różnych okresach historii, żołnierzy.

Muzeum Obozów Jenieckich, źródło: muzeum.zagan.pl

Co roku w marcu jest tu obchodzona rocznica „Wielkiej Ucieczki” aliantów, o której nakręcono słynny film z takimi gwiazdami jak chociażby Stevem McQuinnem czy Charlesem Bronsonem. Muzeum jest czynne przez cały rok. Ponieważ tworzą go pasjonaci, zwiedzanie będzie niezapomnianym przeżyciem. Na turystów czekają projekcje filmów, przewodnicy, którzy oprowadzą po muzeum i terenach poobozowych. Można też wejść do repliki baraku, czyli zrekonstruowanej izby jenieckiej i poznać historię najsłynniejszych ucieczek. STRONA GŁÓWNA | Muzeum Obozów Jenieckich Żagań

Jak widać lubuskie nie ustępuje turystycznej atrakcyjności innym regionom. Jego hasło: „Warte zachodu” tylko to potwierdza. To na pewno nie nasza ostatnia wizyta w tych okolicach. Tymczasem zachęcamy do samodzielnego odkrywania perełek regionu. Ułatwi to np. strona Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR” KLIK