fbpx

Lubuskie szpitale. 8 lat gorzowskiej spółki

laptop
Interdyscyplinarnie Efektywnie Skutecznie. Bezpłatne szkolenia SGH i CMKP
8 września 2021
nauczyciel
Webinaria dla skarbników i pracowników wydziałów finansowych
15 września 2021
Pokaż wszystkie

Lubuskie szpitale. 8 lat gorzowskiej spółki

partnerstwo

6 września br. minęło 8 lat od przekształcenia gorzowskiego szpitala w spółkę. – O tym, że była to dobra decyzja świadczy fakt, że szpital inwestuje i dynamicznie się rozwija – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Najważniejsza decyzja

To właśnie dzięki uporowi, konsekwencji i odważnym decyzjom marszałek udało się przekształcić najbardziej zadłużoną wówczas lecznicę w Polsce. – Przekształcenie szpitala to rozwiązanie problemu, który powstał przed laty. Zielone światło dala ustawa o działalności leczniczej. Przy dużej przychylności ministerstwa zdrowia zrobiliśmy coś, czego przed nami nikt nie dokonał. Skorzystał na tym przede wszystkim szpital w Gorzowie, który teraz prężnie się rozwija, ale też mieszkańcy subregionu gorzowskiego i całego województwa – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W 2013 roku Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. miał ponad 270 milionów złotych długu. Na ich poczet komornicy miesięcznie zabierali z konta lecznicy 4 miliony złotych. Coraz głośniej mówiło się o widmie likwidacji lecznicy. Ratunkiem stało się przekształcenie lecznicy w spółkę prawa handlowego. – Dziś , dzięki podjętej wówczas trudnej decyzji i właściwemu zarządzaniu jesteśmy jednym z najbardziej prężnie rozwijających się szpitali w Polsce – mówi Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – Ostatnie lata to czas rozbudowy lecznicy, wymiany sprzętu i wprowadzenia niedostępnych do tej pory dla Lubuszan procedur medycznych. Naszych planów i działań nie spowolniła pandemia. W ciągu  kolejnych  5 lat planujemy zainwestować w szpital blisko pół miliarda złotych.

Szpital się rozwija

Zmiany widać niemal na każdym kroku. Gdy spółka zaczynała działalność, w szpitalu pracowało 270 lekarzy. Dziś jest ich 379. Wśród nich wielu doskonałych i uznanych – nie tylko w Polsce, ale i na świecie – specjalistów.  W niespełna rok po przekształceniu w spółkę lecznica uzyskała certyfikat jakości zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2008. A w kolejnym roku – Akredytację Ministerstwa Zdrowia.

W ciągu ostatnich 8 lat w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. przeprowadzono wiele remontów i zrealizowano wiele inwestycji. Powstał Ośrodek Radioterapii, wybudowano bazę HEMS, przebudowano Szpitalny Oddział Ratunkowy, wybudowano pawilon medyczny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Banku Komórek Macierzystych. Powstał nowy (bardziej przyjazny dla pacjentów) Pododdział Dziennej Chemioterapii, nowa poczekalnia Izby Przyjęć i osobne wejście do pediatrycznej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zakupiono także sprzęt wysokospecjalistyczny tj. PET, czy ostanio robot Da Vinci. Wszystkie te inwestycje zrealizowane zostały dzięki wsparciu samorządu województwa. Dzięki temu, poszerzyła się znacznie oferta szpitala.

Rozwój za pół miliarda

Na kolejne lata zarząd gorzowskiego szpitala ma nie mniej ambitne plany. Wszystkie inwestycje mają kosztować łącznie prawie pół miliarda złotych. Najwięcej pieniędzy (210 mln zł) szpital planuje przeznaczyć na termomodernizację budynków przy ul. Dekerta. Zgodnie z projektem zmieni się układ głównego, ponad 30-letniego pawilonu; remont umożliwi urządzenie centrum poradni ambulatoryjnych i nowoczesnego centrum diagnostyki. 80 mln zł lecznica zakłada wydać na wymianę zużytej i przestarzałej aparatury medycznej. 37 mln zł będzie kosztowało urządzenie Centrum Opieki nad Dzieckiem. Kolejne 30 milionów złotych zarząd szpitala zamierza przeznaczyć na unowocześnienie sześciu sal operacyjnych na bloku operacyjnym i utworzenie – z myślą o rozwoju chirurgii robotycznej – dwóch sal hybrydowych. Podobna kwota ma zostać przeznaczona na poprawę infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej, przeciwpożarowej i gospodarkę odpadami. Dodatkowe 5 mln zł ma być zainwestowane w bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Zakładzie Leczniczym przy ul. Walczaka.Kolejnych 20 milionów złotych ma kosztować utworzenie nowoczesnego centrum diagnostyki molekularnej, patomorfologicznej i laboratoryjnej, zaś budowa nowej Stacji Dializ z 36 stanowiskami do dializoterapii ma pochłonąć 17 mln zł; utworzenie Centrum Opieki Okulistycznej, które zajmie się diagnozowaniem i leczeniem (także operacyjnym) ma kosztować 8 mln zł. W kompleksie szpitalnym przy ul. Walczaka ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, m.in. z oddziałem psychiatrycznym i dziennym. Koszt jego przygotowania jest szacowany na 12 mln złotych. Szpital stawia na rozwój telemedycyny. Przy ul. Walczaka  ma powstać Centrum Telemedycyny zapewniające zdalną opiekę medyczną, pozwalającą na stałe monitorowanie stanu zdrowia i wykonywanie poza szpitalem badań kontrolnych i profilaktycznych.

źródło: lubuskie.pl