fbpx

Mazowieckie – idealne na lato. Południowa część województwa.

Zwiedzaj Warszawę i Mazowsze z Mazobiletem
Zwiedzaj Warszawę i Mazowsze z Mazobiletem
6 sierpnia 2023
Rozbudowa szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zakończona
19 sierpnia 2023
Zwiedzaj Warszawę i Mazowsze z Mazobiletem
Zwiedzaj Warszawę i Mazowsze z Mazobiletem
6 sierpnia 2023
Rozbudowa szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim zakończona
19 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Mazowieckie – idealne na lato. Południowa część województwa.

Pałac Odrowążów Chlewiska

Rzadko myśli się o nim w kategorii kierunku turystycznego. Pewnie trochę z racji jego stolicy, która „spija całą piankę” atrakcyjności. Nie warto jednak dać zwieść się pozorom – mazowieckie to znacznie więcej niż Warszawa i zdecydowanie dobry (a dla wielu także wygodny) kierunek choćby na weekend. Nieprzekonanych zapraszamy do lektury. Przekonanych także!

Choć Związek Województw RP akcję #PolskieWakacje organizował w zeszłym roku, to ta cotygodniowa porcja turystycznych polecajek jest formą jej kontynuacji. Dotychczas opisywaliśmy wybrane atrakcje w poniższych województwach:

Dolnośląskie (Dolina Baryczy KLIK, okolice Kłodzka KLIK, Świeradowa Zdroju KLIK , powiatu karkonoskiego KLIK i okolic Wrocławia KLIK))
Małopolskie (okolice Limanowej KLIK, Nowego Targu KLIK i Zakopanego KLIK,)
Podkarpackie (okolice Rzeszowa KLIK)
Łódzkie (okolice Łodzi KLIK.)
Zachodniopomorskie (na rowerze KLIK)
Wielkopolskie (Dolina Baryczy KLIK, południowa Wielkopolska KLIK)
Warmińsko-Mazurskie (okolice Ełku KLIK)
Lubuskie (powiat żarski KLIK)
Opolskie (KLIK)
Śląskie (okolice Tychów i Pszczyny KLIK)
Kujawsko-pomorskie (okolice Inowrocławia KLIK)
Świętokrzyskie (zachodnia część powiatu kieleckiego KLIK)

Poprzednio byliśmy „z wizytą” w Kazimierzu Dolnym i Puławach KLIK, teraz przesuwamy się „oczko w lewo” na mapie Polski i sprawdzamy, co do zaoferowania ma południowa część województwa mazowieckiego.

Największym miastem tej części województwa jest Radom, znany między innymi ze swoich spektakularnych pokazów lotniczych. I uwaga! Wielkimi krokami zbliża się ich termin, więc jeśli nie macie planów na ostatni weekend sierpnia to… już macie Sprawdźcie,co się będzie działo: Strona główna – AIRSHOW2023 (wp.mil.pl). A będąc w okolicy koniecznie zwiedźcie choćby jedno czy dwa z poniższych miejsc.

Zanim jednak Radom, to pomiędzy nim a Kazimierzem Dolnym leży słynny Czarnolas, a w nim klasycystyczny, dziewiętnastowieczny dworek z muzeum Jana Kochanowskiego, pamiątkowy obelisk w miejscu, w którym rosła słynna lipa, symboliczny grób Urszulki – bohaterki trenów i naturalnej wielkości pomnik Jana z Czarnolasu. Aranżacja dworku nawiązuje do wystroju renesansowego. Kolejne sale przybliżają kolejne etapy życia Kochanowskiego: edukacja, pobyt na dworze królewskim, okres czarnoleski – ziemianin i głowa rodziny, wreszcie działalność publiczna. Piękny park stwarza okazję do spacerów. Strona muzeum KLIK

Czarnolas. Dwór. fot. Rafał Terkner, wikipedia

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA

To nie tylko wystawy i kawiarnia z deserowo-śniadaniowymi przysmakami Dumą starej elektrowni jest bowiem kino, które posiada wysokiej jakości obraz w rozdzielczości 4K. Jest jedynym w Polsce z systemem dźwięku Meyer Sound, natomiast sala jest niemalże kopią prywatnego kina studyjnego pod Paryżem, którego właścicielem jest twórca „Gwiezdnych wojen” – George Lucas. Zbiory „Elektrowni” to ogromna kolekcja dawnego Muzeum Sztuki Współczesnej oraz prace, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Fangora i wielu innych. O tym co się dzieje obecnie w Elektrowni dowiecie się z ich strony KLIK

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Muzeum Malczewskiego, fot. Kubsson94, Wikipedia

Pozostając jeszcze w temacie sztuki – zajrzyjcie tam koniecznie. Wbrew nazwie zobaczycie nie tylko malarstwo najwybitniejszego przedstawiciela polskiego symbolizmu. Są także zbiory innych wielkich malarzy: Matejki, Wyczółkowskiego, Wyspiańskiego czy Nikifora. Oprócz malarstwa można tam zobaczyć także cenne numizmaty i pieczęcie, niezwykłą ekspozycją przyrodniczą, zabytkowe meble i unikalną czeską porcelanę.

Radom. Zespół klasztorny pijarów MUZEUM Malczewskiego, fot. Rafał Terkner, Wikipedia

Spacer szlakiem symboli radomskiego przemysłu

To pomysł na dobrze spędzony czas dla całej rodziny. Spacer radomskim przedmieściem to okazja do tego, by poznać przemysłową historię miasta, przez którą poprowadzi nas 19 odlewów najbardziej znanych produktów wytwarzanych właśnie w tym mieście. Broń, maszyna do szycia Łucznik, wyścigowy rower szosowy i kultowe „Sofixy” (najstarsza marka obuwia sportowego). Mapę trasy, dzięki której zobaczycie wszystkie punkty szlaku znajdziecie tu KLIK

Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Muzeum wsi radomskiej, fot Robkrak wikipedia

Te dwa muzea wzajemnie się uzupełniają i są świetną lekcją historii dla dzieci i dorosłych. Pierwsze leży jeszcze terytorialnie w Radomiu i zajmuje obszar o powierzchni 32,5 ha, na którym zestawiono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne). Muzeum posiada ponad 16 000 eksponatów ruchomych, np. kolekcje pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej. KLIK.

Muzeum Wsi_Radomskiej, fot M.Bucka wikipedia

By dostać się do drugiego muzeum, musimy dojechać do położonej na południe od Radomia Przysuchy. To tam urodził się i mieszkał Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta i kompozytor, któremu zawdzięczamy znajomość dawnych pieśni, melodii i zwyczajów ludowych. Muzeum jest poświęcone jego dokonaniom, ale nie tylko. Ponieważ mieści się ono w starym dworku rodziny Dembińskich, to poznacie nie tylko historię rodu, ale też samej Przysuchy. Polecamy też spacer miastem – mało znanym, ale o wyjątkowo ciekawym układzie urbanistycznym. Natomiast przed wizytą w muzeum sprawdźcie informacje na stronie KLIK.

Muzeum Kolberga Przysucha, fot. muzeum-radom.pl

Aktywnie nad Zalewem Domaniowskim

W konarach znajduje się największy okoliczny zbiornik wodny — Zalew Domaniowski. To miejsce to doskonała baza dla surferów, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na wyjazd na Hel i wszystkich innych miłośników sportów wodnych, ale też rowerzystów czy amatorów nordic-walkingu, a zimą także biegówek. Jest także coś dla miłośników pałaców, smacznego jedzenia i odprężenia w SPA.

Pałac Domaniowski w Konarach jest jednym z najcenniejszych zabytków południowego Mazowsza, zlokalizowanym w ujmującej pięknem przyrody dorzeczu rzeki Radomki, bezpośrednio nad brzegami zalewu. Na stronie zlokalizowanego w pałacu hotelu możecie przeczytać fascynującą historię tego miejsca – polecamy! KLIK

Palac Domaniowski

Chlewiska – pałac i huta

W Chlewiskach znajdziecie kolejną sposobność, by spędzić noc w klimatycznych pałacowych wnętrzach – tym razem w posiadłości Odrowążów. Jednak nawet Ci, którzy nie są gośćmi hotelu, mogą skorzystać z tutejszych atrakcji, np. przespacerować się po pięknym parku jedną ze ścieżek tematycznych – historyczną, przyrodniczą lub rekreacyjną. Poza zabytkowymi budynkami i pięknym starodrzewem (niektóre drzewa liczą ponad 300 lat!) park słynie również z tzw. miejsc mocy i medytacji. W dawnych piwnicach dworskich powstało muzeum rzeźb bogów i bożków słowiańskich.

Pałac Odrowążów Chlewiska

Goście mogą również zajrzeć do niegdysiejszej prochowni, lodowni i obejrzeć wystawę sprzętów dawnych, a także odwiedzić dwie kaplice: św. Jacka Odrowąża i Najświętszej Marii Panny. Jednym słowem: WARTO!!! Strona hotelu KLIK

A będąc tu na pewno trzeba zwiedzić Zabytkową Hutę Żelaza, (oddział Narodowego Muzeum Techniki) – zobaczycie tu samochody i motocykle XX wieku i kolekcję maszyn do szycia. Na terenie Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak: zloty zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne, wycieczki i warsztaty szkolne, nagrania telewizyjne, plenery i rekonstrukcje historyczne. KLIK

Chlewiska dawna huta

Zamek w Szydłowcu – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Zamek w Szydłowcu

Jeśli kochacie zamki tak jak my, koniecznie tu zajrzyjcie. Zaskoczy Was nietypowa ekspozycja muzealna: najcenniejsze i najciekawsze ludowe instrumenty muzyczne w polskich zbiorach. Placówka posiada też instrumentarium niemieckie, austriackie, czeskie, włoskie, francuskie czy rosyjskie, w tym instrumenty, które wyszły już z obiegu, a nawet rekonstrukcje instrumentów, które znane są tylko z przekazów źródłowych.

Zamek w Szydłowcu

Tutejsze eksponaty „wystąpiły” także w ekranizacji „Ogniem i mieczem”. W filmie uwiecznione zostały bębny, cymbały, skrzypce i flety z szydłowieckich zbiorów. Bohun, śpiewając tęskną pieśń Helenie, akompaniował sobie na pięknej lutni właśnie stąd! Oprócz tego poznacie także historię zamku i to za pomocą (prawie) wszystkich zmysłów. Muzyka z epoki, głos narratora, filmy o historii zamku i fundacjach dla szydłowieckiej fary, hologramy i gry multimedialne, portrety dawnych włodarzy zamku i miasta, gra świateł – to wszystko czeka na Was w tej niezwykłej rezydencji nad Korzeniówką. Uwaga – 15 sierpnia muzeum nieczynne, natomiast po więcej informacji zajrzyjcie tu KLIK

To jak? Gotowi na zwiedzanie południowej części Mazowsza? Przed wyjazdem jak zwykle zachęcamy Was do eksploracji Mazowsze – Portal informacyjny województwa mazowieckiego! A za tydzień wracamy z kolejną porcją turystycznych inspiracji!