fbpx

Na Pomorzu Deklaracja solidarności klimatycznej

Olgierd Geblewicz i Przemysław Włosek
Praca zdalna w urzędach marszałkowskich
4 listopada 2020
maski teatralne
Rozwój Sektorów Kreatywnych. Bezzwrotne dotacje
5 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Na Pomorzu Deklaracja solidarności klimatycznej

ONZ wybrało województwo pomorskie i Gdańsk jako partnerów współpracy przeciwko zmianom klimatycznym. Chodzi m.in. o osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. Specjalną deklarację w środę, 4 listopada podpisali marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes rady Global Compact Network Poland (ONZ) Kamil Wyszkowski.

Deklaracja współpracy została podpisana w trakcie międzynarodowej konferencji klimatycznej, która odbywa się w Gdańsku. Udział w niej biorą m.in. burmistrz Madrytu José Martínez-Almeida, prezes fundacji WWF Polska Mirosław Proppé, klimatolog Marcin Popkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Deklaracja rozpoczyna konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. – Wspieramy europejski Zielony Ład, który jest strategiczną linią rozwoju UE i tym samym Polski – mówił podczas konferencji prasowej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by Pomorze po raz kolejny stało się inspiratorem działań dla całego kraju. Korzystając z aktywności wielu partnerów we wdrażaniu ekologicznych zmian, chcemy być współodpowiedzialni za środowisko na każdym etapie życia: od edukacji po działania inwestycyjne realizowane przez samorządy i podmioty prywatne. Zapraszamy do naszej inicjatywy wszystkich, którym na sercu leży dobro planety – podkreślił Struk.

Podpisanie dokumentu oficjalnie zainaugurowało działalność Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza. Jego powstanie było pomysłem zmarłego w 2019 roku prezydenta Gdańska. – Dzisiejsze wydarzenie ma charakter emocjonalny. Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Adamowiczem podczas szczytu klimatycznego w Katowicach dwa lata temu przy zielonej herbacie – mówił Kamil Wyszkowski, prezes UN Global Compact. – Inauguracja forum to spełnienie marzenia pana Pawła, by właśnie na Pomorzu zbudować przestrzeń do debaty w kontekście solidarności klimatycznej. Chodzi o to, by tę ideę wdrażać przez biznes, naukę, organizacje pozarządowe i samorządy. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do realizacji tego zadania niż Pomorze. To tutaj właśnie produkowane są m.in. komponenty do morskich farm wiatrowych, pracuje się nad technologią wodorowego transportu morskiego, a w sopockim oddziale Państwowej Akademii Nauk w sposób zaawansowany bada się zmiany klimatu – podkreślał Wyszkowski.

O kontynowaniu pomysłów nieżyjącego prezydenta wspomniała podczas konferencji prasowej także Aleksandra Dulkiewicz. – Traktujemy wizję Pawła Adamowicza jako dziedzictwo i zadanie do wypełnienia. Solidarność w Gdańsku rozumiemy nie jako wartość zamkniętą w gablotach, ale jako wartość ważną i żywą. Solidarność klimatyczna z kolejnymi pokoleniami to nasze zadanie – powiedziała prezydent Gdańska.

W działalność forum włączyły się także takie organizacje, jak: Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Fundacja Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Loża Gdańska Business Centre Club oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

O wszystkich rozwiązaniach, jakie w regionach chcą wprowadzić sygnatariusze deklaracji, oraz o tym, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności można przeczytać w Deklaracji solidarności klimatycznej deklaracja klimatyczna

Źródło: pomorskie.eu