fbpx
Tunel pod Świną otwarty! Święto Funduszy Europejskich
Tunel pod Świną otwarty! Święto Funduszy Europejskich
3 lipca 2023
Zachodniopomorskie gminy i powiaty z umowami na drogi
Zachodniopomorskie gminy i powiaty z umowami na drogi
17 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Nowy rozdział w historii Teatru Polskiego w Szczecinie

Nowy rozdział w historii Teatru Polskiego w Szczecinie

– Od 15 lipca rozpocznie się sprzedaż biletów na różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne w nowym sezonie artystycznym – ogłosił w poniedziałek Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nowy sezon to też nowy rozdział w historii tej instytucji. Po przebudowie i rozbudowie teatr ma pięć scen. – Będzie to jeden z najnowocześniejszych teatrów w Polsce – podkreślał marszałek Geblewicz. Przed publicznością 12 wyjątkowych premier!

Teatr Polski z nowym sezonem artystycznym ruszy w sierpniu.Zdecydowaliśmy się na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu artystycznego. W Szczecinie, od początku sierpnia nastąpi ofensywa teatralna. Mamy nadzieję, że nie tylko mieszkańcy regionu, ale też turyści będą brali udział w zaplanowanych przedsięwzięciach artystycznychmówił podczas konferencji prasowej marszałek Olgierd Geblewicz.

Po przebudowie i rozbudowie teatr ma pięć nowoczesnych scen. Pod względem możliwości oraz rozwiązań technologicznych, będą wykorzystywane w trakcie spektakli i innych wydarzeń, instytucja prezentuje się niezwykle imponująco.

Będzie to jeden z najnowocześniejszych i najciekawszych obiektów w Polsce i w tej części Europy. Warto było czekać tyle lat, by teraz móc cieszyć się ze sceny z prawdziwego zdarzeniapodkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.

W nowej części obiektu – z wejściem od ulicy Jana z Kolna – są: Scena Szekspirowska (na 549 miejsc), Scena Włoska (na 508 miejsc) i Scena Kameralna (120 miejsc). Z kolei w zabytkowym budynku teatru – z wejściem od ulicy Swarożyca – są dwie sceny: Scena im. Jana Banuchy (na 236 miejsc) oraz Scena Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego (na 80 miejsc).

Premiery średnio co dwa tygodnie

Dziś ogłaszamy dwie istotne daty. Od 15 lipca rozpoczynamy sprzedaż biletów na planowane przedsięwzięcia artystyczne. 6 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie – zapowiadał marszałek Geblewicz.

Konferencja prasowa odbyła się na dachu budynku teatru, w nowej części. Przestrzeń ta z czasem – jak podkreślał marszałek – będzie zazieleniać się. Ma powstać tam też kawiarnia – Ten dach będzie też atrakcją samą w sobie. Ta przestrzeń na pewno będzie żyła, i będzie ciekawym miejscem spotkań – mówił marszałek.

Chcemy, żeby ten teatr był przede wszystkim dla publiczności. Zanim nastąpi uroczyste i oficjalne otwarcie, chcemy zagrać kilka przedstawień dla Szczecinian. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej mówił z kolei dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz.

Dyrektor Opatowicz podkreślał, że przygotowany program jest różnorodny. – W najbliższym czasie przewidzieliśmy około 12 premier, co oznacza, że przez najbliższe 5-6 miesięcy, średnio co dwa tygodnie odbywać się będzie premiera – wyliczał.

Sierpniowe premiery

Nowy sezon artystyczny rozpocznie się spektaklem pt. „Magia obłoków” (scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz). To przedstawienie muzyczne oparte na twórczości Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza.  – Przedstawienie przygotują szczecińscy artyści – podkreślał Adam Opatowicz

– Piosenki układają się w metaforyczną opowieść o człowieku wplecionym we wstęgę czasu. Dawnym, współczesnym i tym z przyszłości. Podobnym, czy innym? A może w swej istocie zawsze takim samym, jedynie w odmiennych kostiumach i dekoracjach czasów, w których przyszło mu żyć. Zawsze wszak szukamy sensu swego istnienia i na końcu ścieżki poszukiwań odkrywamy, że tkwi on w sprawach najprostszych, naturze, duchowości, kontakcie z drugim człowiekiem – czytamy w zapowiedzi.

Spektakl pt. „Magia obłoków” zostanie zaprezentowany na Scenie Włoskiej: 3, 4, 5, 6 sierpnia, a potem 17, 18, 19 i 20 sierpnia, Scena Włoska. Uwaga! 6 sierpnia odbędzie się premiera tego przedstawienia, podczas uroczystego otwarcia. W tym dniu zaplanowany jest również wernisaż wystawy: „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie”.

Na 26 sierpnia zaplanowana jest także – na Scenie im. Jana Banuchy – kolejna premiera: „Komedianci” (reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria świateł: Mikołaj Grabowski). Przedstawienie zostanie też zagrane 24, 25, 27, 30 i 31 sierpnia.

Wielcy na scenie: Turnau, Janda, Kondrat

Koncert inspirowany sonetami Williama Szekspira, najwybitniejszego dramaturga w historii literatury, zainauguruje działalności Sceny Szekspirowskiej. Tytuł wydarzenia to: „Wolny przekład z Szekspira, czyli miłość przez wieki się nie zmienia”. Autorem muzyki i scenariusza koncertu jest Grzegorz Turnau.  – Przed nami wielki koncert ze wspaniałymi artystami – podkreślał Adam Opatowicz.

Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 sierpnia. Podczas koncertu wystąpią: Grzegorz Turnau z zespołem w składzie: Leszek Szczerba, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad, a także solistki i soliści: Dobrawa Czocher, Dorota Miśkiewicz, Sylwia Różycka, Aga Zaryan, Marek Kondrat, Krzysztof Baranowski, Aleksander Różanek oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Spektakl pt. „My Way” warszawskiego Teatru Polonia (tekst, koncepcja, reżyseria i wykonanie: Krystyna Janda) to przedstawienie przygotowane przez Krystynę Jandę z okazji 70. urodzin tej wybitnej aktorki. Opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och -Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 sierpnia, na Scenie Włoskiej.

Monodram pt. „Dzienniki według Witolda Gombrowicza” (adaptacja, reżyseria i wykonanie: Mikołaj Grabowski). Wydarzenie zaplanowane jest 19 i 20 sierpnia na Scenie Kameralnej. Monodram w wykonaniu krakowskiego reżysera i aktora, oparty na fragmentach „Dziennika” Witolda Gombrowicza, wyjątkowego dzieła, które od ponad półwiecza nie straciło na aktualności.

Sprzedaż biletów rozpocznie się – zarówno stacjonarnie, jak i on-line na stronie internetowej Teatru Polskiego (www.teatrpolski.eu) – 15 lipca o godz. 10. Zarówno w tym dniu, jak też 16 lipca, kasa teatralna będzie czynna w godz. 10-16.

Rozbudowa Teatru Polskiego została zrealizowana w oparciu o projekt Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą, wyłonionym w przetargu, była firma BUDIMEX S.A. Inwestycja powstała przy wsparciu Funduszy Europejskich.

źródło: wzp.pl