Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST
26 maja 2022Wiemy, które samorządy są najbardziej innowacyjne
26 maja 202225 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotkanie miało charakter zdalny. Obradom przewodniczył Roman Kolek, przewodniczący Komisji. Uczestniczyli w nim także dyrektorzy departamentów zdrowia w urzędach marszałkowskich.
Głównym tematem posiedzenia był system oceny jakości w kontekście zapowiadanych zmian ustawowych (projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta). Informacje na ten temat przedstawił prof. dr hab. n. med. Rafał Niżankowski, Przewodniczący Rady w Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Profesor odniósł się m.in. do zewnętrznej oceny jakości opieki, akredytacji, oceny jakości świadczeń.
W spotkaniu, na zaproszenie Przewodniczącego Komisji Romana Kolka, uczestniczyła także Renata Ruman – Dzido, Prezes Szpitala Wojewódzkiego Sp .z o.o. w Opolu. Prezes powołała się na program akredytacji szpitali oraz przedstawiła główne założenia do projektowanej ustawy. Zwróciła szczególną uwagę na to, żeby w nowych zapisach dotyczących oceny systemu oceny jakości leczenia w szpitalach tej oceny nie dokonywali pracownicy NFZ tylko eksperci.
– Z lekarzem o jakości leczenia rozmawia lekarz, a nie urzędnik – podkreśliła.
W czasie dyskusji zostały poruszone także kwestie dotyczące działań niepożądanych oraz wypłat rekompensat. Profesor Niżankowski podał przykład krajów skandynawskich, gdzie istnieją regulacje prawne chroniące osoby zgłaszające takie działania. W Polsce do chwili obecnej takich przepisów nie ma.
Komisja postanowiła wypracować stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian ustawowych dotyczących systemu oceny jakości.
W czasie spotkania dyskutowano także nad projektem stanowiska Komisji w sprawie opieki nad pacjentem.