fbpx
Kujawsko-pomorskie. Wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie
9 stycznia 2023
Kujawsko-pomorskie. Copernicus Cup przed nami
31 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Opera Nova. Rusza oczekiwana rozbudowa

Opera Nova będzie w Bydgoszczy miała czwarty krąg. W obecności marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, radnych województwa Romana Jasiakiewicza i Konstantego Dombrowicza oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego dyrektor placówki Maciej Figas podpisał w czwartek (12 stycznia) umowę z wykonawcą inwestycji, warszawską firmą Budimex. Kosztami przedsięwzięcia (114 mln złotych) dzielą się samorząd województwa i samorząd miejski Bydgoszczy, oddanie obiektu do użytku wiosną 2025.

 

Samorząd województwa z dumą wspiera Operę Nova w jej ambitnych projektach. Cieszę się, że ten związany z rozbudową wchodzi właśnie w fazę realizacji. Ta inwestycja jest niezbędna, by nasza scena operowa, jedna z flagowych instytucji kultury w naszym regionie,  z renomą w kraju i za granicą, miała warunki, by godnie wypełniać swoją misję – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Cieszę się podwójnie, bo kultura stanowi o naszej tożsamości, wyznacza aspiracje, jest przestrzenią, w której realizują się nasze marzenia; przestrzenią afirmacji wartości i budowy cywilizacji dobra – mówił dziś, podczas spotkania w Operze Nova. W swoim wystąpieniu gospodarz województwa podziękował wszystkim, dzięki którym czwarty krąg naszej sceny operowej stanie się wkrótce rzeczywistością.

 

Rozbudowa gmachu Opery Nova oznacza dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu przeszklonego czterokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni użytkowej blisko 6 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tu operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od stron Brdy (z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską) oraz dwupoziomowy podziemny parking. Koncepcja architektoniczna powstała w sopockiej pracowni WAPA. Ekipy Budimeksu powinny wejść na plac budowy w lutym.  

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP