fbpx

Opolskie ma duże pieniądze na pomysły młodych

Kolejny raz poznamy smaki Opolskiego
Kolejny raz poznamy smaki Opolskiego
22 maja 2023
Aby Opolanin chciał pracować na Opolszczyźnie
Aby Opolanin chciał pracować na Opolszczyźnie
5 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Opolskie ma duże pieniądze na pomysły młodych

Opolskie ma duże pieniądze na pomysły młodych

Nieformalne grupy młodzieży – przedstawiciele młodzieżowych rad miast i gmin, szkół i samorządów szkolnych oraz studenckich do końca grudnia zorganizują wydarzenia zainicjowane przez siebie i skierowane do młodych. Łączna suma przeznaczona na te inicjatywy wyniesie 750 000 zł.

Opolskie dla młodzieży na 25 lat obrony Województwa Opolskiego” to projekt, którego celem jest m.in. wsparcie młodych ludzi w zorganizowaniu różnorodnych przedsięwzięć. Przy formalnej organizacji i rozliczaniu projektów pomogą tzw. operatorzy. Wszystko po to, aby grupy nieformalne mogły również sięgnąć po pieniądze. Na każdą inicjatywę przeznaczono do 4 000 zł.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że mamy już za sobą rok doświadczeń, związanych z takim programem. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, dedykowane młodzieży z województwa opolskiego, a związane z tym, że Komisja Europejska i Parlament Europejski rok 2022 poświęciły młodym, ustanawiając go Europejskim Rokiem Młodzieży.

Udało nam się wtedy zrealizować ponad 100 wydarzeń. Zobaczyliśmy, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Wspieramy grupy nieformalne. Młodzież przygotowuje jedynie prosty wniosek i przekazuje go operatorowi, który wykonuje wszystkie formalności. Skutecznie docieramy z naszą pomocą do młodych z dużych i małych miejscowości. Mają oni wiele pomysłów, zapału i chęci do działania. Wiedzą, czego chcą i wzajemnie się znają – mówi marszałek.

Młodzież wspomagać będą: Chorągiew Opolska ZHP, Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Stowarzyszenie OSP Powiatu Kluczborskiego, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, które właśnie podpisały z marszałkiem umowy na ten program.

To właśnie z tymi organizacjami grupy młodzieżowe jako wnioskodawcy inicjatyw, nawiązują kontakt i realizują swoje pomysły, korzystając z ich wsparcia i doświadczenia. Zależy nam na zaangażowaniu młodzieży w rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie, poprzez umożliwienie im realizacji ich autorskich inicjatyw, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki związanej z jubileuszem 25 lat obrony województwa opolskiego – mówi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca.

Łączna suma młodzieżowych inicjatyw w regionie wyniesie minimum 150 w łącznej kwocie 750 000 zł. Każda organizacja ma do dyspozycji 150 000 zł na około 30 inicjatyw.

Artur Nowak ze Stowarzyszenia OSP Powiatu Kluczborskiego i jeden z operatorów, podkreśla, że w tamtym roku udało się zorganizować wiele wydarzeń skierowanych do strażaków. – Jesteśmy po raz drugi operatorem. W ubiegłym roku wsparliśmy 30 drużyn OSP. Pomysłów było bardzo wiele. Chodziło o zachęcenie młodzieży do aktywności, zaangażowania się w OSP. Widzimy, że jest coraz mniej młodzieżowych drużyn strażackich. Jesteśmy po to, żeby zwrócić uwagę na to, co ważne i atrakcyjne – mówi Artur Nowak. W zeszłym roku Marcel Janik z OSP Laskowice skorzystał z programu. – Naszym celem była edukacja związana z udzielaniem pierwszej pomocy. „Mamy we krwi pomaganie”, to również wydarzenia sportowe. Druhowie uczyli się od ratowników udzielania pomocy. W tym roku planujemy kontynuować pomysł i zachęcić szerzej do niego mieszkańców naszych miejscowości – mówi Marcel Janik.

Dominika Czaja, uczennica liceum z Otmuchowa wraz z swoimi kolegami i koleżankami przygotuje grę terenową. – Pomysł będzie kierowany do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej i do uczniów liceum. Nasza okolica obfituje w pomniki przyrody i rezerwaty. Gra będzie polegała na rozpoznawaniu drzew, roślin. Uczniowie będą przemierzać trasę z przygotowanymi podpowiedziami. Chodzi o sprawne i szybkie udzielanie odpowiedzi – mówi Dominika Czaja.

źródło: opolskie.pl