fbpx

Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

XXIV Gala Ambasador Województwa Lubelskiego za 2022 rok oraz XVII edycja Marki Lubelskie
18 lutego 2023
Nowe życie miejskiej biblioteki w Kraśniku dzięki Funduszom Europejskim woj. lubelskiego
5 marca 2023
XXIV Gala Ambasador Województwa Lubelskiego za 2022 rok oraz XVII edycja Marki Lubelskie
18 lutego 2023
Nowe życie miejskiej biblioteki w Kraśniku dzięki Funduszom Europejskim woj. lubelskiego
5 marca 2023
Pokaż wszystkie

Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027

23 lutego w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się I posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 (KM FEL). Spotkanie otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, który jest jednocześnie przewodniczącym Komitetu. W trakcie spotkania z uczestnikami połączyła się przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL) Komisji Europejskiej Cinzia Masina.

19 stycznia uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego został powołany Komitet Monitorujący program regionalny dla województwa lubelskiego.

Komitet jest niezależnym organem opiniodawczo-doradczym, którego głównym celem jest wsparcie Instytucji Zarządzającej w procesie monitorowania i wdrażania programu. Powołanie Komitetu stanowiło jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji programu nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Województwo lubelskie było jednym z pierwszych regionów w Polsce, który powołał Komitet Monitorujący w nowej perspektywie finansowej.

– To posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 to jeden z ostatnich kroków, które dzielą nas od ogłoszenia pierwszych naborów wniosków o dofinansowanie projektów. Zatwierdzone przez Komitet Monitorujący kryteria wyboru projektów pozwolą nam już w najbliższym czasie ogłosić pierwsze nabory. W sumie w 2023 roku planujemy ogłosić aż 83 nabory w ramach 61 działań, których łączna kwota przeznaczona na ich sfinansowanie wyniesie blisko 5 miliardów złotych – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

W pracach Komitetu bierze udział 25 przedstawicieli strony publicznej i 25 przedstawicieli strony niepublicznej w charakterze członków (wraz z zastępcami) oraz 6 przedstawicieli w charakterze obserwatorów.

W skład Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wchodzą przedstawiciele:

  • Instytucji Zarządzającej Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027;
  • Instytucji Pośredniczących ustanowionych w systemie realizacji programu, tj. Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie;
  • administracji rządowej: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów;
  • władz regionalnych, lokalnych i miejskich i innych instytucji publicznych;
  • partnerów społecznych i gospodarczych;
  • podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie.

W pracach Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 uczestniczą także przedstawiciele Komisji Europejskiej.

– Rolą Komisji Europejskiej w spotkaniach Komitetów Monitorujących jest doradztwo w zakresie prezentowanych informacji, mam tu na myśli w szczególności kryteria wyboru projektów, osiągniętych postępów czy ewaluacji – powiedziała Cinzia Masina, zastępca kierownika działu w DG EMPL.

W ramach swoich zadań Komitet Monitorujący zatwierdza:

  • metodykę i kryteria wyboru projektów stosowane przy wyborze projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 i ich zmiany;
  • końcowe sprawozdanie z wdrażania programu;
  • plan ewaluacji i jego zmiany;
  • wszelkie propozycje Instytucji Zarządzającej dotyczące zmian programu.

Dodatkowo do najważniejszych kompetencji Komitetu należy w szczególności:

  • systematyczny przegląd wdrażania programu w kontekście realizacji celów pośrednich i końcowych;
  • analizowanie wszelkich kwestii mających wpływ na wykonanie Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 oraz środków podjętych w celu zaradzenia tym kwestiom;
  • monitorowanie postępów w realizacji projektów o znaczeniu strategicznym;
  • analizowanie działań w zakresie komunikacji i widoczności;
  • ocena postępu dokonanego w przeprowadzaniu ewaluacji, syntez, ich wyników i wszelkich działaniach następczych podjętych na ich podstawie.

Głównym celem pierwszego posiedzenia KM FEL będzie:

  • przyjęcie Regulaminu KM FEL;
  • zatwierdzenie metodyki i kryteriów stosowanych przy wyborze operacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027;
  • zatwierdzenie metodyki i kryteriów stosowanych przy wyborze operacji współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Ponadto porządek obrad przewiduje powołanie 4 grup roboczych:

  • zasad horyzontalnych,
  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
  • Europejskiego Funduszu Społecznego Plus,
  • instrumentów finansowych.

Dodatkowo Członkom KM FEL przedstawiona zostanie aktualizacja dokumentu pn. „Ocena ex-ante wykorzystania instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027 w województwie lubelskim” oraz Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie planowanych do ogłoszenia w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 w 2023 roku.

źródło: lubelskie.pl