fbpx
Pomysły pracowni architektonicznych na Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka
22 lutego 2022
Marszałek Ortyl o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej
2 marca 2022
Pokaż wszystkie

Podkarpackie organizuje pomoc dla Ukrainy

W odpowiedzi na apel marszałka województwa podkarpackiego o pomoc dla walczącej Ukrainy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wyruszyły pierwsze transporty z potrzebnymi rzeczami. W niedzielę pomoc została przekazana do Tarnopola a w poniedziałek wyruszył transport do Iwano-Frankowska.

Transport do Tarnopola został zorganizowany wspólnie z rzeszowskim oddziałem PCK. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się: środki czystości, pościel, koce, karimaty, śpiwory, odzież, żywność a także agregaty prądotwórcze. Wszystkie rzeczy zostały przewiezione na przejście graniczne w Medyce, gdzie zostały odebrane przez przedstawiciela tarnopolskiego samorządu.

Kolejny transport z pomocą wyruszył z urzędu marszałkowskiego do Iwano-Frankowska. Wśród przekazanych darów były tak jak w transporcie do Tarnopola – żywność (makarony, ryż, kawa, herbata, gorące kubki, zupy w proszku), środki czystości, koce, poduszki, karimaty, śpiwory. Dużą część transportu stanowiły rzeczy potrzebne strażakom. Udało się zebrać i przekazać m.in. ubrania i profesjonalne wyposażenie strażackie a także agregaty prądotwórcze.

– Działamy najlepiej ,jak potrafimy w tej sytuacji.  Jesteśmy w kontakcie z samorządami z Ukrainy, odpowiadamy na ich bieżące potrzeby i apelujemy nadal do wszystkich w naszym kraju o dalszą pomoc dla walczących sąsiadów – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie – jednostki podległej samorządowi województwa – przyjechały cztery tiry darów w odpowiedzi na apel skierowany do Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Są to rzeczy zebrane przez mieszkańców Łodzi i przekazane przez tamtejszy samorząd. Koce, żywność, środki czystości, śpiwory itp. są teraz segregowane, rozdzielane i będą wysyłane w koordynacji ze służbami wojewody oraz Krajowej Administracji Celnej do ukraińskich miejscowości. Pierwszy transport wyruszy do Borysława w obwodzie lwowskim. To jedna z miejscowości, które zgłosiły się o taką pomoc.

– Do ROPS-u trafił transport z pomocą z Wrocławia między innymi z rzeczami dla dzieci. Kolejne samorządy dzwonią, zgłaszają informacje, że będą wysyłać nam pomoc. Dziękujemy Podkarpackiemu Bankowi Żywności za udostępnienie pomieszczeń do magazynowania tych rzeczy oraz za pomoc jego pracowników i wolontariuszy – mówi Jerzy Jęczmienionka, dyrektor ROPS.

Ukraińskie służby potrzebują pilnie różnorodnego wsparcia rzeczowego, niezbędnego do niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne, które chcą włączyć się w akcję pomocy mogą to zrobić poprzez wpłatę darowizny na konto Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych lub poprzez przekazanie potrzebnych środków, których wykaz znajduje się poniżej, do budynku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy al. Ł. Cieplińskiego 4. Trafią one do służb ratowniczych na Ukrainie. Udzielone wsparcie finansowe posłuży do zakupu niezbędnego sprzętu, który niezwłocznie zostanie przekazany do służb ukraińskich.

W razie pytań prosimy o kontakt e-mail: pomoc.ukraina@podkarpackie.pl lub kontakt telefoniczny tel. 17 850 17 09, kom. 605 083 500.

Wsparcie finansowe:

 

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych,

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 6, 35-959 Rzeszów,

 

Nr konta: 60 1240 2614 1111 0011 1180 9919 (Bank Pekao S.A.)

 

W tytule: „POMOC DLA UKRAINY”.

 

Wsparcie rzeczowe prosimy dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów.

 

Wykaz sprzętu, który jest potrzebny podmiotom ratującym zdrowie i życie ludzi na Ukrainie w wyniku działań wojennych:

Środki medyczne i opatrunkowe

Śpiwory

Karimaty

Odzież ochronna dla strażaków

Cyfrowy wzmacniacz radiowy VHF

Radiotelefony cyfrowe (stacjonarne, samochodowe, przenośne)

Telefon satelitarny

Torby medyczne

Torba Ambu

Kołnierz ortopedyczny typ SCHANTZA

Nosze do unieruchamiania medycznego

Deska medyczna dla poszkodowanych (ratownicza)

Osłona termiczna (kombinezon)

Folie NRC

Indywidualna stabilizacja medyczna poszkodowanych

Latarki różnych typów

Łóżka składane

Namioty dmuchane

Nagrzewnice

Obuwie taktyczne/ochronne

Środki ochrony osobistej (kombinezony kwasoodporne)

Węże pożarnicze o różnych średnicach

Beczki ogniowe

Lornetki z wielokrotnością 30.

Żywność i produkty spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – nie jest to priorytet.

Źródło i foto: www.podkarpackie.pl