fbpx
Podkarpackie rozmowy z partnerami z Bawarii
11 lutego 2024
Orły „Wprost” dla Podkarpacia
26 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Podkarpackie promuje winiarstwo

Podkarpackie promuje winiarstwo

Na Zamku w Baranowie Sandomierskim dyskutowano o atutach i wyzwaniach podkarpackiego winiarstwa. Gośćmi konferencji pod takim właśnie tytułem byli wicemarszałek województwa Piotr Pilch, poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos oraz radna województwa Kamila Piech.

W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy winiarze, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, lokalni samorządowcy, a także mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że rolą samorządu województwa jest stymulowanie rozwoju regionu w bardzo wielu dziedzinach i obszarach. Podkarpackie ma ogromny potencjał w dziedzinie winiarstwa a my jako samorząd widzimy go i działamy, by dobrze go wykorzystać i promować – mówił podczas debaty w Baranowie Sandomierskim wicemarszałek Piotr Pilch.

Goście konferencji dyskutowali o sukcesach regionalnego winiarstwa, wyzwaniach, jakie stoją przed winiarzami oraz instytucjami, które wspierają ich działania a także szansach na rozwój tej dziedziny rolnictwa w polskich regionach.

O tym na jakim etapie rozwoju jest w Polsce i na Podkarpaciu winiarstwo mówiła dr Katarzyna Korzeń założycielka Akademii EnoRozwoju oraz EnoPortalu. Jarosław Wesołowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił o działaniach podejmowanych przez ten resort.

Mateusz Zych reprezentujący Winnicę Księżycową przedstawił w czasie konferencji założenia Strategicznego Programu Rozwoju Podkarpackiego Winiarstwa na lata 2024-2026.

W czasie debaty zaprezentowano najważniejsze postulaty, do realizacji zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i regionalnym, które w znaczący sposób pozwoliłyby na przyspieszenie rozwoju winiarstwa na Podkarpaciu.

Wśród wyzwań są między innymi kwestia działań, które pomogłyby winnicom i winiarzom tworzyć nowe możliwości prezentowania i sprzedaży swych produktów – mówił na Zamku w Baranowie Sandomierskim Mateusz Zych, właściciel Winnicy Księżycowej.

W czasie spotkania dyskutowano o strategicznej i partnerskiej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpackich, a regionalnymi jednostkami administracji rządowej i samorządowej. Mówiono o szansach o promocji Podkarpacia poprzez winiarstwo, o możliwości organizacji stałego cyklu festiwali winiarskich na terenie regionu.

Wstępnie mówiono o propozycji wsparcia organizacji Konwentu Winiarzy Polskich na Podkarpaciu w 2026 roku. Proponowano także rozwiązania dotyczące rozwoju enoturystyki w województwie, między innymi poprzez organizację wizyt studyjnych w winnicach.

Spotkaniu w baranowskim zamku towarzyszyła prezentacja regionalnych win oraz serów od wytwórców z Podkarpacia.

podkarpackie.pl