fbpx

Polski Ład. Z premierem Gowinem o finansach JST

Polskie Wakacje. Rozdajemy prezenty w Gorzowie Wlkp.
28 lipca 2021
Z lipcowego posiedzenia plenarnego KWRiST
30 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Polski Ład. Z premierem Gowinem o finansach JST

dokumenty

29 lipca br. odbyło się zdalne spotkanie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z Jarosławem Gowinem, wicepremierem rządu, ministrem rozwoju, pracy i technologii.

Z ustawy wdrażającej założenia rządowego programu „Polski Ład” wynika, że na nowych rozwiązaniach ucierpią budżety samorządów. Rząd w ramach rekompensaty proponuje przyznanie im subwencji.

Jednocześnie premier Jarosław Gowin podczas potkania z samorządowcami przedstawił dodatkowe rozwiązanie, które ma zrekompensować samorządom skutki wprowadzenia rządowego programu „Polski Ład”. Będzie to zwiększenie dochodów własnych wszystkich rodzajów samorządów poprzez podniesienie udziału w podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT).

Przedstawiona przez premiera propozycja zakłada podniesienie udziału w podatku PIT dla:

  • gmin do 44%,
  • powiatów do 14%,
  • województw samorządowych do 2%.

Udziały w podatku CIT miałyby wzrosnąć dla:

  • gmin do 9%,
  • powiatów do 3%,
  • województw samorządowych do 19%.

Podczas czwartkowego spotkania Marek Dylewski, skarbnik województwa zachodniopomorskiego, Związek Województw RP, zauważył że każda zmiana podwyższająca wpływy do budżetów województw jest korzystna, jednak na dzień dzisiejszy nie da się oszacować skutków finansowych dla samorządów po wprowadzeniu programu „Polski Ład”. Tak samo, jak i skutków, jakie mogą spowodować przedstawione przez premiera Gowina propozycje. W jego ocenie zmiany wymaga ustawa o finansach publicznych. Proponowane przez rząd wsparcie finansowe w postaci subwencji lub dotacji nie jest rozwiązaniem systemowym a takie jest tu potrzebne.

Ze strony Związku Województw RP w spotkaniu udział wziął także Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku.