fbpx

Pomorzanie chętnie się szczepią przeciwko COVID-19

fitnes
COVID. Przyspiesza luzowanie obostrzeń
12 maja 2021
szczepionka
Szczepienia przeciwko COVID powinny być obowiązkowe. Apel samorządowców
17 maja 2021
Pokaż wszystkie

Pomorzanie chętnie się szczepią przeciwko COVID-19

szczepionka przeciwko covid

Pod względem liczby wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców województwo pomorskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Co Już ponad 50 proc. dorosłych mieszkańców regionu zostało zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką.

Według danych Ministerstwa Zdrowia na 13 maja 2021 r. w Polsce wykonano 14 705 512 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4 030 995 Polaków.

Pomorskie liderem szczepień

W województwie pomorskim wykonano 981 522 zastrzyków przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 248 887 Pomorzan (dane na 13 maja). W tzw. szpitalach marszałkowskich wykonano 230 tys. szczepień, czyli 25 proc. wszystkich zastrzyków. Na każde 10 tys. mieszkańców naszego regionu 4 061 otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

– Dzięki świadomości społecznej i odpowiedzialności oraz sprawnie działającym punktom szczepień w szpitalach i przychodniach, zajmujemy pierwsze miejsce w kraju pod względem wykonanych szczepień w stosunku do liczby ludności. To bardzo cieszy. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w szczepienia – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Niestety wciąż wielu Pomorzan nie chce lub świadomie rezygnuje ze szczepień. To bardzo niepokojące, bo wirus, mimo spadku liczby zakażeń i pięknej pogody nadal jest groźny i będzie tak, dopóki 75-80 proc. mieszkańców nie rozwinie odporności, do której najlepszą i najbezpieczniejszą drogą jest szczepionka. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich niezdecydowanych, aby skorzystali z ochrony przed COVID-19 i się zaszczepili – dodaje marszałek Struk.

Jak podkreśla dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk: „szczepionka, to nie tylko ochrona przed zakażeniem nas samych i wszystkich, z którymi mamy na co dzień kontakt: naszych rodzin, przyjaciół, a nawet przypadkowo spotkanych osób”.

– Pamiętajmy, że COVID-19 to ciężka, nieprzewidywalna w skutkach choroba, która nawet, jeśli w przebiegu nie będzie wymagała hospitalizacji, może spowodować długotrwałe powikłania i problemy z płucami, sercem, układem nerwowym i wieloma innymi narządami – dodaje Jędrzejczyk.

Co ważne, osoby zaszczepione na Pomorzu stanowią 50,6 proc. dorosłej populacji regionu. To oznacza, że ponad połowa osób uprawnionych jest już po, co najmniej, pierwszej iniekcji.

Jak się zapisać

W województwie pomorskim działa prawie 500 punktów szczepień m.in. w przychodniach POZ, szpitalach i szpitalach tymczasowych. Są też punkty szczepień powszechnych (np. przy Ergo Arena, Gdynia Arena, Aqua Centrum w Kościerzynie, UCK-u w Gdańsku). Działają również punkty drive-thru m.in.: dwa w Gdańsku (przy Stadionie Gdańsk i IKEA) oraz w Gdyni (przy Gdynia Arena). Dzięki temu w naszym regionie wciąż jest wiele wolnych terminów na szczepienie. Informacja o tym, gdzie i ile jest wolnych terminów szczepień znajduje się na stronie Szczepimy się.

Na szczepienia zapisać się można poprzez:

  • infolinię 989,
  • portal pacjenta,
  • w punkcie szczepień,
  • wysłanie SMS-a o treści SzczepimySie na numer 880 333 333.

Źródło: pomorskie.eu