fbpx

Porozumienie Dolnego Śląska z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu

Umowy na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności podpisane
27 sierpnia 2023
Dolnośląskie Forum Ekonomiczne w Karpaczu o “Europie u progu zmian”
Dolnośląskie Forum Ekonomiczne w Karpaczu o “Europie u progu zmian”
11 września 2023
Pokaż wszystkie

Porozumienie Dolnego Śląska z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu

Porozumienie Dolnego Śląska z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu

Dzięki porozumieniu podpisanemu dziś między samorządem województwa, Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu oraz samorządami lokalnymi na Dolnym Śląsku ruszy szkolenie młodzieży w kolejnych sportach zimowych.

Dolny Śląsk jest jednym z kilku województw w których możliwe jest uprawianie sportów zimowych. Chcemy wykorzystać ten potencjał i dać szansę rozwoju utalentowanej młodzieży. W lipcu podpisaliśmy porozumienie z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, Miastem Świdnica oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy w celu stworzenia kompletnych warunków do rozwoju tej dyscypliny w naszym regionie. Dziś rozpoczynamy kolejny projekt sportowy wykorzystujący potencjał geograficzny, edukacyjny i szkoleniowy Dolnego Śląskamówi marszałek Cezary Przybylski.

W Karpaczu jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa sztucznego toru, który pozwoli na prowadzenie treningów w saneczkarstwie przez cały rok. Jednocześnie w Dusznikach-Zdroju powstaje nowy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich – Centralnego Ośrodka Sportu z pierwszym w Polsce torem bobslejowym. Mając na uwadze realizowane i planowane inwestycje sportowe, chcąc przygotować się do pełnego wykorzystania powstającej infrastruktury samorząd województwa podejmuje współpracę z Polskim Związkiem Bobslei i Skeletonu w zakresie rozwoju dyscyplin oraz realizacji szkolenia sportowego w Województwie Dolnośląskim.

Jednym z elementów porozumienia, które dzisiaj podpiszemy jest wola i chęć współpracy w obszarze szkolenia sportowego młodzieży. Jako samorząd województwa prowadzimy dwie szkoły sportowe na terenie Dolnego Śląska. W jednej z nich rozwinęliśmy ostatnio profil kształcenia sportowego o łyżwiarstwo szybkie. Druga szkoła, w Karpaczu, specjalizuje się w sportach zimowych – szkolimy w narciarstwie alpejskim, biegowym, ale również w saneczkarstwie lodowymmówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Infrastrukturę nowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich będą tworzyć pierwszy w Polsce tor bobslejowy, kryta pływalnia o wymiarach olimpijskich, tunel śnieżny, hala lodowa i zmodernizowany tor wrotkarki oraz unowocześniony obiekt biathlonowy Duszniki Arena. To ósmy COS w Polsce, siódmy regionalny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich i jednocześnie pierwszy w Polsce południowo-zachodniej.

Województwo dolnośląskie prowadzi działalność edukacyjną połączoną ze szkoleniem sportowym w zakresie saneczkarstwa lodowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego Karpaczu. Sportowcy z Karpacza, choć nie mają toru saneczkowego to od wielu lat odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, reprezentując Polskę na igrzyskach olimpijskich. W przeszłości Dolny Śląsk miał również swoich reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w bobslejach.

– Planujemy wykorzystać możliwości nauki i trenowania sportów zimowych w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i rozszerzyć szkolenie o bobsleje i skeleton co pozwoli na rozwój talentów sportowych w pokrewnych dyscyplinach. Mamy potencjał sportowy, utalentowaną młodzież, szkoleniowców i możliwości edukacyjne, a już wkrótce profesjonalną bazę sportowądodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Warto zaznaczyć, że konkurencja w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie jest dużo mniejsza niż w sportach globalnych. Dlatego inwestując w te dyscypliny, szczególnie w sposób kompleksowy (tory, szkolenie, popularyzacja) w przyszłości realnie zwiększymy szansę na sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej.

źródło: umwd.dolnyslask.pl