fbpx

Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

4 września tego roku Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podpisał umowy z czterema podmiotami na kontynuację wsparcia w zakresie prowadzenia OWES-ów
Fundusze europejskie na kompleksowy rozwój ekonomii społecznej w Wielkopolsce
11 września 2023
Wielkopolska – idealna na jesień! Powiat pleszewski
24 września 2023
Pokaż wszystkie

Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Poznaliśmy zwycięską koncepcję wystawy stałej nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

W piątek 15 września Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN) ogłosiło zwycięską pracę. To Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy, która w nagrodę zostanie zaproszona do podpisania umowy na zaprojektowanie ekspozycji. Za wykonanie umowy projektant otrzyma 4 mln zł.

Wystawa stała jest jądrem muzeum, jego najważniejszą częścią. To właśnie od jej charakteru, treści i komunikatywności, będzie zależało powodzenie i popularność naszego nowego Muzeum – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marszałek przypomniał, że od 1 stycznia 2023 r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przejął od Miasta Poznań rolę organizatora placówki. – Dzięki porozumieniu podpisanemu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mamy zapewnione refinansowanie tej inwestycji w kwocie 220 mln zł. Jednak, niezależnie od tego, co się wydarzy, w naszym budżecie mamy zabezpieczone 376 mln na całość budowy. To z naszej strony gwarancja, że Muzeum na pewno powstanie – podkreślił Marszałek.

Robert Supeł, Przewodniczący Sądu Konkursowego, podkreślił, że konkurs był na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. „Właściwie jednomyślnie podjęliśmy decyzję, bez dłuższych sporów i dyskusji”, dodał.

Prace zgłoszone w konkursie skomplementowała także Wiceminister Jadwiga Emilewicz, która przemawiała w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dziękując Marszałkowi Markowi Woźniakowi za podjęcie wyzwania budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Jak podaje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, w konkursie złożone zostały trzy prace, których autorzy na wcześniejszym etapie postępowania musieli wykazać się m.in. posiadaniem w zespole osób z doświadczeniem przy projektowaniu innych dużych wystaw stałych. Zaprezentowano w nich ogólną koncepcję przyszłej ekspozycji stałej i uszczegółowione fragmenty wybranych elementów scenariusza.

„Zrobiliśmy kolejny krok milowy przybliżający nas do nowego Muzeum. Sąd Konkursowy nie miał łatwego zadania, musiał dokonać wyboru spośród propozycji zgłoszonych przez firmy o bardzo dużym, porównywalnym doświadczeniu”, mówił Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dodając, że autorzy zwycięskiej koncepcji najlepiej „wczytali” się w historię zwycięskiego Powstania, zachowując zdrową równowagę pomiędzy nowoczesnymi urządzeniami multimedialnymi a artefaktami. Zapewnił także, że wszelkie działania zaplanowane w ramach inwestycji idą zgodnie z przyjętym planem.

Zwycięzcą konkursu została Trias AVI Sp. z o.o. W uzasadnieniu I nagrody Sąd Konkursowy uznał, że praca jest w najwyższym stopniu zgodna z wytycznymi zawartymi w Scenariuszu Wystawy Stałej, wytycznymi narracyjnymi oraz założeniami programowymi do Scenariusza. Wyraźnie wyeksponowany jest w niej element współdziałania i społecznego zaangażowania niezbędnego do sukcesu w pracy i w walce. Praca wyróżnia się przejrzystością przyjętych rozwiązań wystawienniczych, zasadnością ich doboru przy prezentacji kluczowych wydarzeń historycznych, czytelnością rozwiązań graficznych, właściwym podejściem do roli i sposobu wyeksponowania muzealiów oraz powściągliwością, która skutkuje między innymi umiarkowaniem w wykorzystaniu multimediów, które „nie wychodzą” na plan pierwszy przed pozostałe rozwiązania wystawiennicze.

W części zawierającej propozycję wykorzystania centralnej przestrzeni wystawy, praca została też oceniona jako ta, która w największym stopniu zapewnia realność zaistnienia proponowanej koncepcji w stosunku do planowanej funkcji tej przestrzeni, tzn. miejsca kontemplacji, wyciszenia i możliwość przeprowadzenia koncertów, a także innych multidyscyplinarnych wydarzeń.

Druga nagroda przypadła autorom z pracowni ART FM Sp. z o.o. , a trzecie miejsce w konkursie zajął zespół projektowy z New Amsterdam Sp. z o.o.

Jak podaje WMN, teraz przed zwycięzcami konkursu i zespołem merytorycznym Muzeum, 12 miesięcy intensywnej pracy nad szczegółowym projektem wystawy. Po ich zakończeniu wybrany zostanie generalny wykonawca wystawy stałej. Szacowane koszty jej wykonania to 65 mln zł. Trias AVI Sp. z o.o. będzie pełniła nadzór autorski.

Drugim kluczowym elementem dla tej inwestycji jest sama budowa obiektu. Równolegle z toczącymi się pracami projektowymi, WMN prowadzi przetarg na wybór generalnego wykonawcy budynków.

Wystawa stała i całe nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zgodnie z harmonogramem, mają być gotowe do grudnia 2026 roku, podaje WMN.

źródło: umww.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!