fbpx

Regiony węglowe w UE mogą wymieniać doświadczenia

Małopolska. Powstaje najdłuższy odwiert geotermalny na świecie
19 lipca 2022
Małopolska Tour 2022 – zapisy na rodzinny rajd rowerowy w Tarnowie
16 sierpnia 2022
Małopolska. Powstaje najdłuższy odwiert geotermalny na świecie
19 lipca 2022
Małopolska Tour 2022 – zapisy na rodzinny rajd rowerowy w Tarnowie
16 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie

Regiony węglowe w UE mogą wymieniać doświadczenia

Wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy regionami węglowymi w Unii Europejskiej może sprawić, że proces transformacji energetycznej będzie dla nich łatwiejszy – to najważniejszy wniosek ze spotkania zorganizowanego w Oświęcimiu w ramach programu exchangeEU.

Przez dwa dni przedstawiciele regionów węglowych UE, samorządów i świata biznesu dyskutowali o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną, przysłuchiwali się prezentacjom i uczestniczyli w warsztatach połączonych z wizytami terenowymi w Brzeszczach i Libiążu. Dane dotyczące m.in. roli przemysłu węglowego w Małopolsce i założenia Terytorialnego Planu Sprawiedliwej transformacji przedstawił wicemarszałek Józef Gawron.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Aragonii, Uścia nad Łabą, samorządowcy z Oświęcimia, Libiąża, Brzeszcz, Chełmka, przedstawiciele przedsiębiorstwa Tauron Polska Energia oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
W bogatym programie dwudniowego spotkania znalazły się prezentacje dotyczące m.in. stanu i zakresu wydobycia węgla w Małopolsce, działaniach związanych z transformacją energetyczną, zmianie przeznaczenia kopalń i zagospodarowania terenów pogórniczych.

Program exchangeEU jest częścią inicjatywy Coal Regions in Transition. Województwo Małopolskie dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji (CRinT) w styczniu 2020 r., a w okresie od października 2019 do października 2021, jako jeden z siedmiu regionów UE realizowało projekt pomocy technicznej START. W programie uczestniczą: gmina Libiąż, Brzeszcze, Chełmek i Miasto Oświęcim oraz dwa regiony górnicze, tj. Aragonia (Hiszpania) oraz Usti nad Labem (Czechy). Realizację programu koordynuje organizacja IFOK (Institut für Organisationskommunikation, Niemcy).
Realizacja Programu ma na celu stworzenie platformy wymiany wiedzy pomiędzy regionami węglowymi w UE i ułatwienie im wzajemnego uczenia się. Program nie oferuje wsparcia finansowego, a jedynie udział w warsztatach i spotkaniach on-line.

źródło i foto: www.malopolska.pl