fbpx

Robot da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Konwent Marszałków Województw. Lubelska prezydencja
19 lipca 2022
Wsparcie techniczne dla reform UE
16 sierpnia 2022
Konwent Marszałków Województw. Lubelska prezydencja
19 lipca 2022
Wsparcie techniczne dla reform UE
16 sierpnia 2022
Pokaż wszystkie

Robot da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczęły się zabiegi z zakresu ginekologii. Operacje z użyciem robota da Vinci są już wykonywane w zakresie chirurgii i urologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, które pozwolą uzyskać uprawnienia do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W tym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, a w Polsce – ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę – dopiero od niedawna.

– Wykorzystanie chirurgii robotycznej da Vinci zmniejsza urazy wewnętrzne i krwawienia, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować komplikacje pooperacyjne. Narzędzia chirurgiczne nie tną przez wszystkie powłoki ciała, ale są wprowadzane przez kilkumilimetrowe otwory. Pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu. Szybciej też wraca do pełnej sprawności – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Dyrekcji szpitala udało się pozyskać do współpracy lekarzy, którzy oprócz uprawnień do wykonywania operacji robotycznej, mają również status proktorów – specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.

– Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zatrudniliśmy specjalistów z międzynarodowym doświadczeniem. Mogą oni wykonywać operacje robotyczne i przekazywać swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom. Pracujący metodą da Vinci operatorzy będą sukcesywnie zwiększać zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów – dodaje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Chirurgia
Pierwszą operację z użyciem robota da Vinci w Pracowni Robotyki Operacyjnej przy al. Kraśnickiej przeprowadził w kwietniu br. dr n. med. Jerzy Draus – wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Szkolił chirurgów i personel medyczny w tym zakresie w ponad 40 szpitalach na terenie Skandynawii, Francji i Szwajcarii.

Doktor Draus jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Doświadczenie zdobywał w wiodących klinikach w Europie. Wykonał ponad 1200 operacji kolorektalnych (jelita grubego) z użyciem systemu robotycznego da Vinci oraz ponad 300 zabiegów robotycznych przepuklin brzusznych. Obecnie jest Ordynatorem Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstade w Szwecji.

Ginekologia
Z kolei operacje ginekologiczne z użyciem da Vinci rozpoczął w lubelskim szpitalu dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Doktor Nowakowski jest specjalistą położnictwa i ginekologii, w tym ginekologii onkologicznej.

Ukończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Pracował m.in. w I Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie, Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz II Oddziale Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie. Od blisko trzech lat pełni obowiązki ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz od ponad dwóch lat realizuje zabiegi operacyjne z zastosowaniem systemu robotycznego. Sprawuje także funkcję kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Urologia
W Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala wykonywane są także zabiegi urologiczne. Prostatektomia z użyciem robota da Vinci to najbardziej innowacyjna metoda leczenia nowotworów prostaty z zachowaniem potencji seksualnej i trzymaniem moczu oraz jedno- lub obustronnym zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.

– Obecnie w naszym szpitalu w trakcie programu szkoleniowego, objętego certyfikacją, są cztery zespoły lekarzy: po jednym zespole urologicznym i ginekologicznym oraz dwa chirurgiczne. W skład każdego zespołu wchodzi dwóch lekarzy, operator i asystent. Po zakończeniu procesu szkoleniowego obecnych zespołów certyfikację rozpoczną kolejni. Docelowo planowane jest przeszkolenie 20 osób personelu medycznego, które zdobędą uprawnienia do przeprowadzania operacji robotycznych – wyjaśnia Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej w WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W niedalekiej przyszłości w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, w którym będą prowadzone szkolenia dla zespołów chirurgicznych z innych szpitali województwa lubelskiego i całej Polski. Szpital otrzymuje już zapytania w tej sprawie m.in. z Krakowa i Rzeszowa. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia przyszłego operatora trwa kilka miesięcy.

źródło i foto: lubelskie.pl