fbpx

Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie Województwa Śląskiego

Śląskie dla sportowców
Śląskie dla sportowców
15 maja 2023
Zielone Centrum Onkologii w Katowicach
Zielone Centrum Onkologii w Katowicach
29 maja 2023
Pokaż wszystkie

Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie Województwa Śląskiego

Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie Województwa Śląskiego

Podsumowano projekt „Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie Województwa Śląskiego”. Jego celem jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów dawnymi terenami poprzemysłowymi.

W spotkaniu uczestniczyli obok marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałek Anna Jedynak, dyrektor ds. Transformacji Regionu UMWŚ Małgorzata Staś, dyrektor WODKiG w Katowicach Artur Kaczmarek oraz reprezentujący Główny Instytut Górnictwa Adam Hamerla. Projekt był realizowany wspólnie we współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Głównym Instytutem Górnictwa.

– Projekt, jakim jest „Rozbudowa systemu zarządzania terenami pogórniczymi na terenie Województwa Śląskiego” odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie transformacji regionu, która, choć trwa już ponad 30 lat, to dziś wchodzi w decydująca fazę. Wartość projektu wynosi 5,8 mln zł, z czego 4,9 mln zł to fundusze europejskie, reszta pochodzi z budżetu województwa i państwa. Prace przy powstawaniu i tworzeniu bazy rozpoczęły się w 2019 roku i należały do bardzo skomplikowanych choćby z uwagi na wskazanie właścicieli tych terenów. Takich miejsc mamy w całym regionie około 600, często mają one bardzo atrakcyjną lokalizację, co może być zachętą dla potencjalnych inwestorów, aby tchnąć w nie nowe życie, tak jak dzieje się to w wielu krajach Europy, zagospodarowaniu ich w taki sposób, by dały nowe miejsca pracy w zupełnie nowych obszarach. Blisko 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafi właśnie między innymi na kwestie związane z rewitalizacją terenów pogórniczych i poprzemysłowych, wykorzystaniu ich pod zupełnie nową działalność gospodarczą i biznesową. Myślę, że najlepszym, długofalowym planem dla tych terenów byłaby ich komunalizacja, przekazanie tych obszarów gminom, na których one się znajdują. W mojej ocenie samorządy byłyby właściwymi instytucjami, mogącymi decydować o ich przeznaczeniu i rozmowach w tym kierunku z inwestorami – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

W większym stopniu koncentrowaliśmy się na wskazanie wartości użytkowych niż naukowych tych terenów. Stworzenie ich bazy wraz z inwentaryzacją odbyło się z korzyścią dla potencjalnych inwestorów. Utworzyliśmy także cyfrowe depozytorium. W praktyce są to dane, które do tej pory były wyłącznie w archiwach – wyjaśnia Michał Hamerla z GIG.

Obszar jaki zajmują tereny poprzemysłowe wynosi blisko 36 km kw. Przedmiotem projektu jest udostępnienie nowej cyfrowej e-usługi w postaci systemu informatycznego publikującego dane i informacje o ternach pogórniczych w aspekcie możliwości ich ponownego wykorzystania wraz z otwartym dostępem do zdigitalizowanych zasobów kulturowych, naukowych, planistycznych, geodezyjnych i kartograficznych związanych z nieczynnymi zakładami górniczymi na terenie całego województwa. Realizacja projektu przyczyni się do wsparcia procesu planowania długofalowej polityki inwestycyjnej na terenach pogórniczych, zrównoważonego zarządzania przestrzenią w regionie jak również wspomagania decyzji inwestycyjnych oraz pozyskiwania środków na rewitalizacje tych terenów.

źródło: slaskie.pl