Lubuski satelita z Parku Technologii Kosmicznych
3 lipca 2023Pierwsi absolwenci pielęgniarstwa opuścili mury gorzowskiej akademii
17 lipca 2023– Fundacja pomaga wielu osobom w kraju. Zarząd Województwa uznał, że warto wesprzeć to wspólne dzieło i pokazać piękno Ziemi Lubuskiej kilkuset młodym ludziom – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Ok. 500 studentów, zrzeszonych w 16 wspólnotach akademickich, a uczących się w 50 miastach w Polsce, bierze udział w obozie integracyjno-formacyjnym stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który zorganizowano w Lubuskiem w dniach 5-11 lipca 2023 r.
Obozy wakacyjne dla stypendystów to nieodłączny element Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To nie tylko czas na modlitwę, ale rozmowę, integrację, nowe przyjaźnie i wypoczynek. Samorząd województwa wsparł wydarzenie kwotą 37 tys. zł, która została przeznaczona na transport autokarów dla ok. 500 uczestników obozu i 50 wolontariuszy.
Podczas czwartkowej (6 lipca 2023 r.) konferencji prasowej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślał, że cieszy, się że te kilkaset osób przybyło do regionu lubuskiego. – To są osoby, które otrzymują wsparcie z Fundacji. To jest ważne, bo te środki pomagają im utrzymać się na studiach i spełniać marzenia. A Fundacja wspiera wiele osób z polskich rodzin. I Zarząd Województwa zdecydował, że warto włączyć się w to wspólne dzieło po to, aby pokazać Ziemię Lubuską. Jesteśmy regionem, które ma bogactwo turystyczne, może jeszcze w pełni wykorzystane, ale nasze działania promocyjne idą w tym kierunku, by nasze Lubuskie pokazać – mówił wicemarszałek Tomczyszyn.
Umowa na dofinansowanie dotyczy przedstawienia walorów turystycznych poprzez organizację transportu dla uczestników. Transport odbędzie się na trasach:
Zielona Góra – Rokitno – Zielona Góra (11 autokarów),
Zielona Góra – Park Mużakowski – Zielona Góra (4 autokary),
Zielona Góra Żagań – Zielona Góra (3 autokary),
Zielona Góra – Lubniewice – Zielona Góra (4 autokary).
Na autokarach umieszczone zostały logotypy „Lubuskie Warte Zachodu”. Logotypy umieszczono także w mediach społecznościowych wraz z linkiem do strony www.lubuskie.pl. Informację o partnerstwie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego umieszczono na materiałach drukowanych i elektronicznych promujących udział w obozie integracyjno-formacyjnym.
O duchowym i duszpasterskim wymiarze obozu stypendystów-studentów Fundacji mówił bp. Tadeusz Lityński – ordynariusz zielonogórsko-gorzowski. – Młodzi ludzie z całej Polski poznają parafie i sanktuaria Ziemi Lubuskiej. Liczę, że wydarzenie to będzie miało wpływ na dalsze życie stypendystów – podkreślał biskup Tadeusz Lityński.
O programie obozu i wydarzeniach towarzyszących mówił ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przygotowano bogaty program. W piątek, 7 lipca w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się IV Forum stypendystów studentów Fundacji. Kolejnego dnia, dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego, stypendyści pojadą do Rokitna na dzień skupienia. W niedzielę, 9 lipca stypendyści odwiedzą 11 parafii w Zielonej Górze. Uczestnicy obozu zostali zaproszeni przez parafian na niedzielny obiad. Na zakończenie świętowania, w niedzielę, 9 lipca o godz. 17.00 na placu przed Filharmonią Zielonogórską odbędzie się koncert chóru pod dyrekcją Agnieszki Kowalik. Koncert będzie otwarty dla mieszkańców Zielonej Góry. W przedostatni dzień obozu stypendyści zostaną podzieleni na grupy i spędzą czas w Lubniewicach, zwiedzą klasztor po augustiański i jednostkę wojskową w Żaganiu oraz Park Mużakowski i Geopark w Łęknicy. Nie zabraknie czasu na zwiedzanie Zielonej Góry.
Sale i domy studenckie do dyspozycji stypendystów
W organizację wydarzenia włączył się Uniwersytet Zielonogórski udostępniając nieodpłatnie domy studenckie oraz sale wykładowe na spotkania edukacyjno-formacyjne. Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego wyraził zadowolenie, że tylu młodych ludzi gości w progach uczelni i w salach akademickich weźmie udział w dyskusjach. – Liczę na to, że nawiązane tu nowe znajomości będą sprzyjać dalszej współpracy – dodał rektor.
Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślił znaczącą rolę uczelni. – To wzorowy przykład rozwiniętego działania ludzi, którzy tworzą tą społeczność. Konsekwencja i pracowitość wielu osób powoduje, że Uniwersytet Zielonogórski staje się powoli dość znanym i zajmuje coraz wyższe miejsca w rankingach. To uniwersytet godny polecenia – podkreślił wicemarszałek.
Działania Fundacji to nie tylko stypendia
Fundacja realizuje swoją misję poprze program stypendialny dla 2 000 uczniów i studentów obejmujących pomoc socjalną w postaci wypłacanych stypendiów. Dodatkowo od ubiegłego roku pomocą została objęta grupa 50 młodych osób z Ukrainy – z Donbasu, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną. Oprócz wsparcia finansowego stypendyści objęci są programem formacyjno-edukacyjnym realizowanym w ramach rekolekcji, dni skupienia, a przede wszystkim letnich obozów integracyjno-formacyjnych. Hasło obozu – Trwajcie we mnie – łączy w sobie nawiązanie do przypowieści o winnym krzewie z Ewangelii wg. św. Jana.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. W ciągu dwudziestu trzech lat swojej działalności objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Celem Fundacji jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi poprzez fundowanie stypendiów i wspieranie projektów edukacyjnych, wspieranie rozwoju kultury, nauki chrześcijańskiej i upowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II.
źródło: lubuskie.pl