fbpx

Śląskie na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Miliony dla śląskiej straży pożarnej
26 kwietnia 2022
Obradował Sejmik Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego
17 maja 2022
Pokaż wszystkie

Śląskie na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Zakończył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Organizatorem wydarzenia, pełnego odniesień do aktualnej sytuacji w Ukrainie i szeroko idących skutków dla polskiej i europejskiej gospodarki, była Grupa PTPW, współorganizatorami zaś: Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i miasto Katowice.

 

W ciągu trzech dni odbyło się blisko 150 paneli tematycznych skupionych wokół głównych ścieżek tematycznych: „Cyfryzacja, technologie, nauka”, „Człowiek, rynek pracy, zarządzanie”, „Ekspansja, eksport, rynki zagraniczne”, „Gospodarka, energia, klimat”, „Handel”, „Inwestycje”, „Przemysł”, „Samorządy, regiony, metropolie” oraz „Sektor spożywczy i rolnictwo”.

 

W gronie blisko 1000 prelegentów EKG znaleźli się członkowie zarządu Województwa Śląskiego: marszałek Jakub Chełstowski (Sesja Inauguracyjna oraz debata „Inwestycje w miastach i samorządach”), wicemarszałek Wojciech Kałuża (debata „Wielkie imprezy sportowe”) oraz Beata Białowąs („Transformacja i kapitał społeczny”) i Izabela Domogała („Nowe wyzwania w walce miast ze smogiem”) – członkinie zarządu województwa.

 

– Samorządy mierzą się z trudnościami wywołanymi przez pandemię oraz gospodarcze i społeczne skutki wojny w Ukrainie. Jednocześnie w bezprecedensowej skali rośnie wartość dofinansowań ze źródeł rządowych, a niedługo także unijnych dla inwestycji samorządowych – akcentował marszałek Jakub Chełstowski.- Samorząd Województwa Śląskiego uzyskał w 2021 roku najwyższe w prawie 20-letniej historii wpływy z CIT. Pozwoliło nam to spłacić zaciągnięte jeszcze w poprzedniej kadencji zobowiązania i przygotować się w ten sposób na absorpcję funduszy unijnych z perspektywy 2021-2027. Przekazane pod koniec ubiegłego roku środki rządowe przekazaliśmy podległym spółkom na inwestycje. Mamy w tym roku największy budżet inwestycyjny województwa ze wszystkich dotychczasowych. Te pieniądze to ważnych impuls rozwojowy regionu – inwestycje w drogi, szpitale, infrastrukturę podnoszą atrakcyjność województwa. Nasze wysiłki zostały zauważone. Województwo Śląskie znalazło się wśród najbardziej obiecujących regionów inwestycyjnych w Europie. Jesteśmy szóstym regionem na kontynencie według The Financial Times.

 

– Takie imprezy, jak mundial, to poza walorami promocyjnymi również doskonała okazja, by przyciągnąć biznes. Śląski region jest przyjaznym miejscem dla przedsiębiorców, szczycimy się tym i robimy wszystko, również poprzez wielkie imprezy sportowe, by przyciągać nowych inwestorów – mówił z kolei podczas dyskusji o roli sportu wicemarszałek Wojciech Kałuża.

 

Tematy związane z ekologią zdominowały wiele debat w czasie XIV edycji EKG. Podczas panelu „Nowe wyzwania w walce miast ze smogiem” przeprowadzona została dyskusja wokół zagadnień: Które miasta są najbardziej zaawansowane w walce ze smogiem? Jakie metody stosują samorządowcy w zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza? Kto najszybciej wymienia piece, kto inwestuje w zeroemisyjny transport publiczny, a kto największą wagę przywiązuje do akcji informacyjnych i edukacyjnych? Czy spadek dochodów JST spowolni te działania? Jak wzrost cen gazu wpłynie na wymianę kopciuchów? Jakie nowe rozwiązania w walce ze smogiem trzeba wprowadzić wobec zmian cen energii? W których miastach mieszkańcom smog przeszkadza najbardziej, a w których w mniejszym stopniu?

 

– Sytuacja w Ukrainie nie wstrzymuje działań podejmowanych przez samorządy lokalne i regionalne – zaznaczyła w swoim wystąpieniu Izabela Domogała, członek zarządu Województwa Śląskiego – Śląskie realizuje ważny projekt pod nazwą „Przywracamy błękit”. Udało się wokół niego skupić bardzo wielu partnerów. To 90 podmiotów, w tym 10 instytucjonalnych oraz 80 gmin i związków międzygminnych. Jesteśmy pod tym względem największym w Europie projektem dedykowanym ochronie powietrza. Projekt rozpisany jest na siedem lat i obejmie zasięgiem nie tylko województwo śląskie, mamy bowiem podpisane partnerstwa transgraniczne.

 

„Nie ma innowacji bez inwestycji w nowoczesną infrastrukturę naukową i badawczą, dlatego perspektywa finansowa 2021-2027 funduszy unijnych kieruje znaczącą pulę środków na inwestycje edukacyjne” – ten wątek stanowił ważny element debaty o transformacji Śląska z udziałem Beaty Białowąs, członka zarządu województwa odpowiedzialnego za edukację.

 

– Założeniem strategicznym władz samorządu województwa jest kształcenie na każdym poziomie z uwzględnieniem potrzeb i perspektyw rynku pracy – mówiła Beata Białowąs. – Stoimy jako zarząd na stanowisku, że nie ma rozwoju regionu bez inwestycji w kapitał ludzki. Cieszymy się, ze coraz więcej młodych ludzi chce zostawać w województwie i tu się kształcić, albo po ukończeniu studiów wrócić na Śląsk. Chcemy, żeby wiązali przyszłość z naszym województwem, tu zakładali rodziny i znajdowali dobrą pracę i mogli prowadzić komfortowe życie. Śląsk – co warto zauważyć – jeśli chodzi o wynagrodzenie jest piątym regionem w kraju.

Źródło:slaskie.pl