fbpx

Śląskie zacieśnia współpracę z Walią

Śląskie chce odetchnąć czystym powietrzem
8 stycznia 2024
O śląskiej współpracy transgranicznej w Davos
21 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Śląskie zacieśnia współpracę z Walią

Śląskie zacieśnia współpracę z Walią

Po 20 latach odnowiono Memorandum o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a Rządem Walii. Uroczystość jego podpisania odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego. Podpisy pod dokumentem złożyli: marszałek Jakub Chełstowski i premier Rządu Walii Mark Drakeford.

Do tego historycznego wydarzenia doszło w 20 lat od podpisania protokołu ustaleń pomiędzy oboma stronami. Walię i Śląskie łączy bardzo zbliżona historia w kontekście dziedzictwa przemysłowego. Memorandum to w praktyce odnowione porozumienie i przyjęty plan działań na rzecz współpracy także w takich obszarach jak innowacje przemysłowe, edukacja, cybernetyka.

– To bardzo ważny dzień dla naszego województwa, jego teraźniejszości i przyszłości. Memorandum pomiędzy naszym regionem a rządem Walii otwiera wiele dróg współpracy, których wspólnym mianownikiem jest proces transformacji, który Walijczycy mają już za sobą, odnosząc przy tym wielki sukces, natomiast Województwo Śląskie jest w centralnym jego punkcie. Chcemy więc czerpać wiedzę z doświadczeń naszych walijskich przyjaciół, prowadzić także szeroką współpracę obejmującą edukację, medycynę, szeroko pojętą gospodarkę oraz turystykę. Bardzo dziękuję Panu Premierowi Markowi Drakefordowi za przybycie, życzliwość i przyjaźń, bo Walię i nasz region mentalnie bardzo wiele łączy. To zaszczyt i wielkie wyróżnienie mieć tak znakomitych przyjaciół – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Porozumienie koncentruje się także na turystyce, w tym wymianie najlepszych praktyk wokół obiektów znajdujących się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w oparciu o dawne krajobrazy przemysłowe oraz zielonej transformacji krajobrazów poprzemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa hałd węglowych.

– To wyjątkowa okazja, aby uczyć się od innego kraju, który ma podobną do nas historię i ambicje, jeśli chodzi o przekształcanie krajobrazów poprzemysłowych i bezpieczeństwo hałd węglowych. Obydwoje mamy historię związaną z górnictwem i przemysłem ciężkim, a obecnie jesteśmy zaangażowani w rewitalizację, rekultywację gruntów i zrównoważony rozwój. Sam widziałem, jak centrum Katowic przekształciło się z kopalni węgla, kiedy byłem tu ostatni raz w 2005 roku, w strefy biznesowe i kulturalne, dzielnice mieszkalne i areny sportowe – podkreślił premier Mark Drakeford.

Jak zaznaczył Mark Drakeford, mimo, że Wielkie Brytania opuściła szeregi Unii Europejskiej, nigdy jednak nie przestała czuć się członkiem europejskiej wspólnoty. Premier podziękował także za pomoc i wsparcie niesione ludności ukraińskiej po napaści na ich kraj przez Rosję.

– Ważne jest, abyśmy na tym bazowali i wzmacniali nasze globalne relacje, celebrując różne kultury i przyjmując internacjonalizm. Chcemy zapewnić Walii możliwie najsilniejszą obecność na scenie światowej, demonstrując Walię jako kraj pewny siebie i patrzący na zewnątrz. Uczenie się na podstawie tego, jak inni poradzili sobie z podobnymi problemami, zwłaszcza jeśli chodzi o wpływ składowisk węglowych na nasz krajobraz, przyniesie korzyści nie tylko naszej gospodarce i kulturze, ale także przyszłym pokoleniom – dodał Mark Drakeford.

Od czasu decentralizacji rząd walijski podpisał protokoły ustaleń (MoU) z wieloma regionami, w tym z Bretanią, Krajem Basków, Flandrią, a ostatnio z Badenią Wirtembergią.

źródło: slaskie.pl