fbpx

Spotkanie w sprawie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

Po Samorządowym Forum Kapitału i Finansów
31 października 2024
Spotkanie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
13 stycznia 2025
Po Samorządowym Forum Kapitału i Finansów
31 października 2024
Spotkanie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
13 stycznia 2025
Pokaż wszystkie

Spotkanie w sprawie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

W piątek 10 stycznia odbyło się robocze spotkanie poświęcone opiniowaniu przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projektów rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczących ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Józef Galica oraz przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich województw Podlaskiego, Małopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Łódzkiego oraz Lubelskiego, którzy zgłosili istotne uwagi do zaproponowanych projektów.

1. projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia,
2. projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej,
3. projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie elementów porozumienia oraz sposobu weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej,
4. projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu organizowania i prowadzenia ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej,
5. projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej.

Uwagi strony samorządowej do projektów z pkt. 1-5 zostały szczegółowo omówione w czasie spotkania. Część uwag była zbieżna z uwagami, które wpłynęły w ramach uzgodnień międzyresortowych.

Ustalono, że strona rządowa wniesie do projektów uzgodnione propozycje zgłoszone przez stronę samorządową, które przesłane zostaną do sekretariatu komisji do ostatecznego ich uzgodnienia podczas posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST 14 stycznia 2025 r.
Uzgodniono, że taka forma spotkań roboczych poświęcona omawianiu pozostałych projektów rozporządzeń MSWiA wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, będzie kontynuowana. Na bieżąco będą ustalane terminy spotkań, po uprzednim otrzymaniu aktualnych wersji aktów wykonawczych, które będą przedkładane do zaopiniowania KWRiST.
Wyznaczono również punkt kontaktowy (sekretarz strony samorządowej KWRiST) do przesłania adresów mailowych ekspertów opiniujących w poszczególnych organizacjach samorządowych celem dystrybucji opiniowanych projektów rozporządzeń.
Dodatkowo 9 stycznia 2025 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie dotyczące projektów rozporządzeń wykonawczych do ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej w zakresie budownictwa ochronnego.

W spotkaniu wzięli udział eksperci Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz eksperci naukowi reprezentujący: Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską i Politechnikę Poznańską. Omówiono projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne mając na względzie konieczność zapewnienia odpowiednich warunków zabezpieczenia osób przebywających w tych obiektach przed zagrożeniami oraz potrzebę dalszego wykorzystania tych obiektów do realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

16 stycznia br. planowane jest kolejne spotkanie w celu uzgodnienia kryteriów oraz rekomendacji rozporządzenia, a także realizacji kolejnych rozporządzeń wynikających z art.115 ustawy o ochronie ludności i obrony cywilnej.