fbpx
Piotr Całbecki
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego
8 czerwca 2021
Kujawsko-pomorskie. Wypoczynek bez nudy
15 czerwca 2021

Bydgoski Szczep Siódmych Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Związku Harcerstwa Polskiego „Zielona Siódemka” świętuje stulecie istnienia i nieprzerwanej działalności. Patronat honorowy nad obchodami jubileuszowymi objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki; „Siódemka” została też odznaczona Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis.

Podczas sobotnich (12 czerwca) głównych uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

– Ten harcerski jubileusz wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i stulecia powrotu Pomorza do macierzy. Wpisuje się szczególnie, bo wojenne roczniki „Siódemki” czynnie walczyły o Polskę, a współczesne kultywują patriotyczną tradycję, kształtując w tym duchu kolejne pokolenia druhen i druhów. Harcerze zawsze stają na wysokości zadania, czego dowody mamy i współcześnie – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo. Po mszy harcerskiej zasłużeni i wyróżniający się harcerze i działacze środowiskowi odebrali odznaczenia i wyróżnienia.

 

Na bogatą tradycję szczepu składają się m.in. przedwojenne wodniackie korzenie, piękna konspiracyjna karta z czasów drugiej wojny światowej, sukcesy sportowe kolejnych roczników. Obecnie siódemkowe środowisko tworzą zuchy, harcerze, harcerze starsi, instruktorzy i seniorzy.

 

Program obchodów, do których „Siódemka” przygotowywała się od wielu miesięcy i których organizację wsparł finansowo samorząd województwa, obejmuje także m.in. okolicznościowe publikacje, wystawę obrazującą historię i dorobek szczepu, wmurowanie tablic pamiątkowych na gmachu Copernicanum (obecna siedziba) i budynku Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej (miejsce pierwszej zbiórki siódemkarzy) oraz tematyczny program telewizyjny w paśmie TVP 3 Bydgoszcz. Po szczegóły odsyłamy na stronę internetową szczepu.

źródło i foto: kujawsko-pomorskie.pl