fbpx
dżemy
Coraz dłuższa lista tradycyjnych przepisów z Kujaw i Pomorza
3 lutego 2021
maseczki
Kujawsko-pomorski pakiet antykryzysowy – trafiona interwencja, realne wsparcie
17 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Światowy Dzień Chorego w województwie kujawsko-pomorskim

tabletki

11 lutego w Światowy Dzień Chorego marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wziął udział w mszy w intencji chorych i medyków w toruńskim kościele ojców redemptorystów. Następnie połączył się online z 49 domami pomocy społecznej (DPS) w całym regionie.

– Pandemia pokazuje jak bardzo potrzebna jest solidarność w obliczu choroby i związanego z nią zagrożenia, jak bardzo zależymy od innych, od wspólnoty, od bezinteresownych darów miłości bliźniego. Wierzę, że obecne doświadczenia mogą uczynić nas lepszymi ludźmi, bardziej wrażliwymi, bardziej pomocnymi. Troska o słabszych, o cierpiących jest miarą cywilizacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Celem spotkania gospodarza województwa z kierownictwami DPS-ów w całym regionie była m.in. ocena na ile wsparcie dla tych instytucji w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego pozwala im lepiej funkcjonować w sytuacji epidemii Covid-19, a także rozeznanie tego, co jeszcze – w ramach środków i możliwości, którymi dysponuje samorząd województwa – możemy dla nich zrobić. Spotkanie przygotowane zostało m.in. przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który na polecenie marszałka przygotowuje dedykowane DPS-om zakupy koncentratorów tlenu, stacji do dezynfekcji rąk, „szytych na miarę” śluz dezynfekcyjnych i termometrów bezdotykowych.

W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje obecnie 49 DPS-ów (10 dla osób w podeszłym wieku, 27 dla przewlekle chorych, 15 dla niepełnosprawnych intelektualnie i 2 dla niepełnosprawnych fizycznie). Korzysta z nich łącznie 4,5 tysiąca osób. Jako grupa DPS-y są  największym ze wszystkich instytucji pomocowych odbiorcą naszych działań w ramach pakietu antykryzysowego.

 

Marszałkowski pakiet antykryzysowy dla DPS-ów

  • środki ochrony osobistej za 10 mln zł
  • dopłaty do wynagrodzeń personelu (17 mln zł, 2,5 tys. osób)
  • urządzenia do oczyszczania powietrza (99)
  • urządzenia do dezynfekcji rąk (99)
  • lampy bakteriobójcze (200)
  • wsparcie poprzez zakupy w firmach społecznych (środki ochrony osobistej, catering, pościel, soki i ozonowanie pomieszczeń dla 27 DPS-ów) o łącznej wartości 284 tys. zł.

 

Światowy Dzień Chorego to święto w Kościele katolickim ustanowione przez św. Jana Pawła II. W tym roku obchodzony jest po raz 29., jego mottem są słowa z Ewangelii św. Mateusza „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”. „Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską” – napisał w tegorocznym orędziu na obchody Dnia Chorego papież Franciszek.