fbpx

Świętokrzyskie. Paczka z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Inwestycje w świętokrzyską opiekę zdrowotną
13 grudnia 2022
Spotkanie ze świętokrzyskim regionalistą
3 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Świętokrzyskie. Paczka z pomocą humanitarną dla Ukrainy

17 agregatów prądotwórczych, blisko 5 ton konserw oraz paczki dla polskich dzieci z Winnicy zawierające m.in. latarki, czy powerbanki solarne – między innymi te rzeczy trafią wkrótce do obywateli Ukrainy. Marszałek Andrzej Bętkowski i sekretarz województwa świętokrzyskiego  Mariusz Bodo pomagali zapakować rzeczy, które ułatwią przetrwanie zimy w kraju, w którym toczy się wojna.

– Nasi przyjaciele w Ukrainie potrzebują pomocy i wsparcia. Brakuje im wszystkiego. Zwłaszcza zima jest bardzo trudna do przetrwania w obliczu toczącej się wojny – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Przypomnijmy, że to już kolejne nasze wsparcie dla obywateli Ukrainy. W sumie w 2022 roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał blisko 600 tysięcy złotych na zakup niezbędnych i potrzebnych rzeczy mieszkańcom Ukrainy.

Przekazaliśmy dostawczy samochód-chłodnię marki Renault przedstawicielom władz miasta Busk w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Zakup pojazdu został sfinansowany ze środków, zatwierdzonych przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego jako pomoc dla mieszkańców Ukrainy z obwodów lwowskiego i winnickiego.

Do szpitala w ukraińskim Korostyszewie w Obwodzie Żytomierskim trafiły także niezbędne środki czystości, maseczki, preparaty do dezynfekcji. Samorząd województwa świętokrzyskiego zakupił również materiały pierwszej potrzeby w tym: śpiwory, koce – folię termiczną, namioty, środki higieniczne, opatrunki, racje żywnościowe o długim terminie przydatności. Transport ten przekazano dla służb obrony terytorialnej i organizacji humanitarnych na terenie obwodu winnickiego.

Realizujemy także projekt. „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, którego celem wsparcie społeczne, integracja społeczna, aktywizacja zawodowa oraz adaptacja do warunków społeczno-kulturowych uchodźców z Ukrainy w województwie Świętokrzyskim. Jego wartość to 18 mln zł.

Liderem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

źródło i foto:swietokrzyskie.pro