fbpx

Szpital Chorób Płuc w Zakopanem ma nowe skrzydło z poradniami

Ruszył nabór do Małopolskiego Tele-Anioła 2.0
11 marca 2024
25 lat małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich
25 lat małopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich
24 marca 2024
Pokaż wszystkie

Szpital Chorób Płuc w Zakopanem ma nowe skrzydło z poradniami

Szpital Chorób Płuc w Zakopanem ma nowe skrzydło z poradniami

To niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Małopolski, ale i całego kraju. Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem, którego organem prowadzącym jest Województwo Małopolskie, zakończył prace przy budowie nowego skrzydła budynku. Uzyskana dzięki inwestycji powierzchnia, to kilkuosobowe sale chorych z łącznie 42 łóżkami oraz pomieszczenia, w których znajdą się gabinety lekarskie przychodni specjalistycznych.

Ale to nie wszystko – na najwyższym poziomie budynku swoje miejsce znalazł Zakład Patomorfologii i Genetyki, zaliczany do najlepszych w kraju. Obecny na otwarciu inwestycji Witold Kozłowski Marszałek Małopolski przekazał też dyrekcji placówki symboliczny czek na 5 mln złotych. Pieniądze te pozwolą placówce kupić w najbliższym czasie nowoczesny tomograf komputerowy. Warto dodać, że rozbudowa szpitala pochłonęła 20 mln złotych, z czego 18 mln przekazało Województwo Małopolskie.

Zakończona właśnie rozbudowa Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem, radykalnie poprawi warunki leczenia pacjentów w tej placówce. Inwestycja była możliwa dzięki przejęciu prowadzenia szpitala przez Województwo Małopolskie od Powiatu Tatrzańskiego pod koniec 2023 roku. Ale już wcześniej samorząd województwa w sposób realny finansowo pomagał w modernizacji ośrodka leczenia przede wszystkim nowotworów płuc u pacjentów nawet z całej Polski. W ciągu ostatnich lat praktycznie od podstaw utworzono tutaj Oddział Intensywnej Terapii, a następnie nowoczesny Blok Operacyjny, który powstał w specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach podczas poprzedniej rozbudowy szpitala.

Dzisiaj wspólnie z Dyrekcją Szpitala i władzami Powiatu Tatrzańskiego otwieramy zupełnie nowe skrzydło placówki, którego wybudowanie i wyposażenie kosztowało ponad 20 mln złotych. Województwo Małopolskie przekazało z tej sumy około 18,5 miliona, a szpital wygospodarował na ten cel środki w wysokości 2 mln złotych. Przypomnę, że do niedawna jego organem prowadzącym był Powiat Tatrzański, ale to placówka wysoko specjalistyczna, wychodząca poza ramy klasycznego szpitala powiatowego. O jego przejęciu przez samorząd województwa rozmawialiśmy ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem i władzami Powiatu od dłuższego czasu. Naszym wspólnym celem było zapewnienie placówce takiego finansowania, które umożliwi jej rozwój i dalsze świadczenie usług medycznych na tak wysokim poziomie jak obecnie. Gdy staliśmy się organem prowadzącym szpitala o ogromnej renomie, szybko udowodniliśmy, że to była dobra decyzja przede wszystkim dla pacjentów.

Przekazaliśmy naprawdę spore środki finansowe na zakończoną właśnie rozbudowę placówki. I to nie koniec naszego wsparcia, teraz dla poprawy diagnostyki podjęliśmy decyzję jako Zarząd Województwa Małopolskiego, że przekazujemy właśnie kolejnych 5 mln złotych na zakup nowoczesnego tomografu komputerowego. Chcę podkreślić, że pracujący tu znakomity zespół medyczny świadczy wysokospecjalistyczne usługi nie tylko dla mieszkańców Małopolski. Aż 30 procent pacjentów, to mieszkańcy praktycznie z całej Polskimówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski

Trzeba przypomnieć, że w ubiegłym wieku szpital borykał się z wieloma problemami – już sam przedwojenny budynek dawnego sanatorium leczącego głównie chorych na gruźlicę nie był dostosowany do wymogów współczesnego lecznictwa szpitalnego. Potem na szczęście dzięki zaangażowaniu władz Powiatu Tatrzańskiego i Samorządu Małopolski, krok po kroku placówka była modernizowana. Oprócz Oddziału Intensywnej Terapii i zbudowanego od podstaw Bloku Operacyjnego z trzema salami spełniającymi najwyższe standardy, dokonano wiele innych zmian. Powstał zakład radiologii z tomografią komputerową i USG, oddział pooperacyjny z dziesięcioma łóżkami, a także kilkanaście łóżek na oddziale pulmonologii. Ale stary budynek nie był w stanie zagwarantować w salach chorych przyzwoitych warunków dla pacjentów.

– To były sale wieloosobowe bez łazienek i pacjenci mieli do dyspozycji zaledwie dwie toalety i prysznice na każdym piętrze. Dlatego tak ważna była dla nas inwestycja, którą właśnie oddajemy do użytku. Teraz na trzech piętrach w kilkuosobowych salach, z których każda ma osobne węzły sanitarne, w komfortowych warunkach mogą przebywać aż 42 osoby. Nowe skrzydło do którego przeniesiemy znaczną część pacjentów, umożliwi nam też następny etap czyli modernizację starych sal chorych, aby i one spełniały obecne standardy w tym zakresie. Ale dobudowana część naszej placówki, którą właśnie otwieramy, to również miejsce m.in. dla poradni specjalistycznych, które do tej pory funkcjonowały w trudnych warunkach lokalowych w osobnym budynku. Dzięki przychylności Zarządu Województwa Małopolskiego mamy teraz kolejny etap modernizacji naszej placówki za nami – podkreślał profesor dr hab. Marcin Zieliński dyrektor Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem.

W nowej części szpitala działa już również Pracownia Patomorfologii i Genetyki, która zajmuje się diagnozowaniem raka i jego mutacji. Ta część diagnostyczna szpitala zajmująca się też biologią molekularną wykonuje badania w zakresie profilowania genetycznego pacjentów. Wyposażenie pracowni umożliwia w ciągu 24 godzin przebadać próbki pobrane od 16 pacjentów, co znacznie przyspiesza diagnozę. W najbliższym czasie planowany jest zakup kolejnego urządzenia, które umożliwi wykonywać badania genetyczne w zakresie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika, piersi czy prostaty.

Co bardzo ważne, dzięki dobremu zarządzaniu ten szpital nie ma problemów z finansowaniem wykonywanych tu procedur medycznych. Warto dodać, że przekazane przez nas środki pochodzą głównie z Funduszy Europejskich przeznaczonych mówiąc w skrócie na służbę zdrowia. Tak długo, jak będzie nam dane odpowiadać za sprawy województwa, to będziemy dalej wspierać tą wyjątkową placówkę medyczną w południowej Polsce. Mam tu na myśli m.in. wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i odpowiednie warunki do leczenia. Dodam, że w ciągu pięciu lat udało nam się zmodernizować i „wyprowadzić na prostą” wszystkie szpitale wojewódzkie poza Szpitalem Babińskiego. Tutaj jest wiele problemów od źle wycenianych procedur w zakresie leczenia psychiatrycznego poprzez duże koszty bieżące działalności aż po fakt, że placówka działa w obiektach objętych nadzorem konserwatorskim. Ale mimo to i w tym przypadku dajemy radę i cieszę się, że w dużej części dzięki Małopolskiej Tarczy Kryzysowej i Pakietom Medycznym udało się na tyle dofinansować bieżące wydatki naszych szpitali, że są one nad kreską – przypominał Witold Kozłowski Marszałek Małopolski.

Przekazane przez Województwo Małopolskie ponad 18 mln złotych pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, działanie: 4.1. REACT-EU dla zdrowia.

malopolska.pl