105. rocznica Powstania Sejneńskiego
26 sierpnia 2024Mural na budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Wyszyńskiego jest jedynym tego typu dziełem promującym tę wystawę na terenie Polski. We wtorek (27.08) japoński artysta BakiBaki oficjalnie zakończył jego malowanie. Szerzej o stylu, o inspiracjach i designie opowiedział on podczas zorganizowanej tego dnia konferencji. Udział wzięli w niej też m.in. marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu województwa Jacek Piorunek.
– W kwietniu następnego roku Województwo Podlaskie będzie otwierać Expo w Osace. Dlatego cieszę się, że nasz udział promować będzie mural w wykonaniu jednego z najsłynniejszych japońskich artystów sztuki ulicznej – mówił marszałek. – Cieszę się też dlatego, że jest to drugi budynek urzędu marszałkowskiego, na którym pojawia się piękny wielkogabarytowy mural. Jestem przekonany, że przypadnie on mieszkańcom Podlaskiego do gustu i będzie chętnie oglądany– dodał Łukasz Prokorym.
O kulisach powstawania projektu tego wielkoformatowego dzieła sztuki wypowiedział się jego twórca Kohei Yamao, szerzej znany pod pseudonimem BakiBaki.
– Szukając inspiracji, postanowiłem sięgnąć do mojego charakterystycznego stylu, który jest połączeniem japońskiej tradycji wzorniczej ze stylem futurystycznym inspirowanym literaturą sci-fi. Potem połączyłem to z hasłem Polski na Expo: „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Finalnie mój wzór przenika przez spiralę, która jest symbolem i logiem udziału Polski w wystawie w Osace – powiedział artysta.
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek zdradził z kolei, że mural to tylko początek działań związanych z udziałem Województwa Podlaskiego w Expo. Wskazał też, że do Osaki zostaną wysłane dwie delegacje. Pierwsza z nich będzie złożona z ok. 40 podlaskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z rynkiem azjatyckim. Członkami drugiej będą przedstawiciele podlaskich jednostek kultury, m.in. z Białostockiego Teatru Lalek i z Podlaskiego Instytutu Kultury.
– Obecnie jesteśmy w fazie organizacji i nie zostały podjęte jeszcze ostateczne decyzje o elementach podlaskiej wystawy – mówił Jacek Piorunek. – Wierzymy, że tak jak w przypadku poprzednich edycji Expo, tak i ta będzie dla województwa ogromnym sukcesem – dopowiedział.
Rola, którą ma do zrealizowania Województwo Podlaskie podczas wystawy jest niezwykle istotna. Kwestię tę szerzej wyjaśniła Marta Zielińska, zastępca dyrektora w departamencie Wystawy Expo w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
– Na samym początku Wystawy Światowej Expo będzie się promowało Podlaskie. Początek ten jest niezwykle ważny. Wierzymy, że unikalny program, który przedstawi województwo, będzie najlepszą wizytówką polskiej obecności na Expo – mówiła. – Dzisiaj, gdy zakończono malowanie muralu w Białymstoku, otrzymaliśmy też oficjalne pozwolenie na budowę polskiego pawilonu – poinformowała.
Wskazała też, że niedawno (8.08) polska artystka i absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Aleksandra Czudżak zakończyła malowanie muralu w Osace, nawiązującego do polskiej tradycji i kultury.
podlaskie.eu