fbpx
Za nami XL Zgromadzenie Ogólne ZWRP
20 marca 2023
Innowacyjny Samorząd. Ostatnie dni na zgłaszanie się do konkursu objętego patronatem ZWRP
22 marca 2023
Za nami XL Zgromadzenie Ogólne ZWRP
20 marca 2023
Innowacyjny Samorząd. Ostatnie dni na zgłaszanie się do konkursu objętego patronatem ZWRP
22 marca 2023
Pokaż wszystkie

W Poznaniu obradowali marszałkowie województw

21 marca w Poznaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod przewodnictwem Wielkopolski. Obrady prowadził Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Konwentu Marszałków RP w tym półroczu.

 

– Po raz trzeci jestem przewodniczącym Konwentu. To bardzo zaszczytna rola – podkreślił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Konwentu Marszałków RP podczas otwarcia wydarzenia. – Przystępując do prac nad jego tematyką uznałem, że najistotniejsze kwestie to odbudowa Ukrainy, polityka spójności oraz polityka zdrowotna – dodał.

 

Marszałek Woźniak powitał też wszystkich uczestników Konwentu, który odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w stolicy Wielkopolski.

 

Konwent został podzielony na trzy panele. W pierwszym, poświęconym bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz powojennej odbudowie kraju, wzięli udział Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w Polsce oraz Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

– Jesteśmy świadkami brutalnej, rosyjskiej interwencji i heroicznej walki Ukrainy. Mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy. To walka dwóch światów – demokratycznego i tego, który kieruje się siłą. Nie ma dylematu, po której stronie stanąć, bo wiemy, że Ukraina broni europejskiej demokracji. Wszyscy chcielibyśmy pomóc w walce, ochronie ludności cywilnej i odbudowie kraju, o której już teraz trzeba mówić – rozpoczął dyskusję Marszałek Woźniak.

 

Ambasador Zwarycz podkreślił, że skutki wojny odczuwa cała Europa, ale to skutki agresji rosyjskiej, a nie ukraińskiej obrony. – Jeśli przestaniemy się bronić, znikniemy z mapy świata – stwierdził.

 

Ambasador przytoczył również dane dotyczące zniszczeń w Ukrainie. – Do dziś mamy zniszczonych lub uszkodzonych 165 tys. obiektów infrastruktury, 25 tys. kilometrów dróg, 340 mostów, 13 portów, 6 tys. kilometrów tras kolejowych. To trzeba będzie odbudować – przyznał Wasyl Zwarycz. –  Musimy zadbać o to, by Rosja zapłaciła za odbudowę z zamrożonych aktywów. Będziemy korzystać z darczyńców, kredytów. Już teraz pracujemy, by ubezpieczyć inwestycje zagraniczne na wypadek wojny – dodał Ambasador.

 

Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIiH przyznał, że obecnie żadne państwo europejskie nie  jest w stanie samodzielnie odbudować Ukrainy, ale istnieje wiele perspektyw, by to zrobić wspólnie. W ten proces mogą się również włączyć polskie regiony. Obecnie PAIiH realizuje kilka projektów i tworzy bazę polskich przedsiębiorstw zainteresowanych odbudową Ukrainy. Działa jednak głównie w obszarze konsultingowo – informacyjnym.

 

Na koniec dyskusji Marek Woźniak przyznał, że konieczna jest intensyfikacja kontaktów między samorządami województw a ambasadą Ukrainy i PAIiH.

Następnie odbył się panel poświęcony wdrażaniu funduszy europejskich w Polsce w nowej perspektywie finansowej, trzeci panel z kolei dotyczył funkcjonowania krajowej sieci onkologicznej.

 

Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

 

W pierwszym półroczu 2023 roku przewodniczącym Konwentu Marszałków Województw RP jest  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Wielkopolska przejęła prezydencję od Lubelszczyzny w grudniu 2022 roku.

 

Witryna internetowa poświęcona wielkopolskiej odsłonie Konwentu Marszałków: https://konwent.umww.pl/