fbpx

Wizytówka Gminy Kołbaskowo nagrodzona przez marszałka Pomorza Zachodniego

szczepienie
Praca zdalna dla zaszczepionych. Nowatorskie rozwiązania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego
19 listopada 2021
„Czerwona kokardka”  na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
29 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Wizytówka Gminy Kołbaskowo nagrodzona przez marszałka Pomorza Zachodniego

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu wyróżniony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek regionu Olgierd Geblewicz wręczył wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzacie Schwarz statuetkę za wybudowanie tej nowoczesnej i służącej mieszkańcom inwestycji.

Inwestycja gminy została doceniona w jedenastej edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o tytuł Najlepszej Przestrzeni Województwa Zachodniopomorskiego. O nagrodę zabiegało 18 regionalnych przedsięwzięć, które zostały zrealizowane w roku 2019. Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna (lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna) oraz obiekt użyteczności publicznej (lub zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej).

Stało się już tradycją, że nagrody wręczane są w miejscu realizacji inwestycji, stąd 18 listopada 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz gościł w GOKSiR w Przecławiu. Spotkanie było okazją do wręczenia wójt Małgorzacie Schwarz statuetki za realizację tego projektu.

– Nagradzamy z jednej strony kwestie architektoniczne, bo w kapitule są eksperci, którzy oceniają funkcjonalność, wygląd, walory architektoniczne, ale z drugiej strony oceniamy też to, jak dane przestrzenie, dane obiekty zmieniają życie społeczne. W skali mikro i w skali makro. I akurat to centrum kultury i sporty w Przecławiu zmienia życie społeczne nie tylko Przecławia, nie tylko całej gminy Kołbaskowo, ale wszystkich sąsiednich gmin sąsiednich, ze stolicą regionu, Szczecinem, włącznie. Ten obiekt, jak w pigułce, pokazuje, o co nam chodziło w całej tej idei [nagradzania najlepszych przestrzeni publicznych] – mówił Olgierd Geblewicz.

Gmina Kołbaskowo za wybudowanie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu została wyróżniona w kategorii konkursowej „Najlepszy obiekt użyteczności publicznej”. To flagowa inwestycja tego samorządu, dzięki której mieszkańcy mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zyskując także atrakcyjne miejsce do aktywnego wypoczynku. Ośrodek wyposażony jest w pracownie tematyczne, np. do prowadzenia zajęć plastycznych, muzycznych czy komputerowych. Znajdująca się w obiekcie sala widowiskowa mieści 250 miejsc siedzących oraz 800 stojących.

 

Na placu przed obiektem odbywają się koncerty i wydarzenia o charakterze masowym. Warto też dodać, że w części sportowo-rekreacyjnej znajduje się basen o wymiarach 11,5 na 3,9 m, a za obiektem są kryte korty tenisowe, boiska do koszykówki i siatkówki, alejki spacerowe, a nawet wybieg dla psów.

 

– Bardzo się cieszymy, że kapituła w całym województwie dostrzegła ten obiekt. Gminne Ośrodek Kultury i Sportu to nie tylko mury, to nie tylko wyposażenie, ale przede wszystkim ludzie. I tutaj ukłony wielkie wobec pracowników GOKSiR-u, że tworzą atmosferę tego miejsca  – podkreślała wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. – Zamysłem, od dość dawna, było to, żeby w pobliżu ośrodka powstał basen odkryty. Jesteśmy na etapie negocjowania z KOWR-em zakupu gruntów w bezpośrednim sąsiedztwie, żeby stworzyć teren rekreacyjny dla mieszkańców – zapowiedziała wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz.

 

To nie pierwszy sukces tego samorządu w marszałkowskim konkursie. W poprzedniej edycji gminę wyróżniono za realizację przedsięwzięcia „Zagospodarowanie lewego brzegu Odry Zachodniej w miejscowości Siadło Dolne”.

 

Celem konkursu jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej i kreowanie dobrej jakości realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. W XI edycji w kategorii „Najlepszy obiekt użyteczności publicznej” komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne wyróżnienia. Oprócz wspomnianej inwestycji w Przecławiu doceniono także Miasto Darłowo za projekt „Poczekalnia Kultury oraz Gminę Darłowo za „Centrum Sportów Wodnych w uzdrowisku Dąbki”.

 

Za organizację i przeprowadzenie konkursu odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie (rbgp.pl). Konkurs skierowany jest do zachodniopomorskich gmin i powiatów.