fbpx

Z posiedzenia Komisji ds. Finansów Publicznych ZWRP

Z Zespołu ds. Edukacji KWRiST
16 lutego 2022
Z Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP
18 lutego 2022
Z Zespołu ds. Edukacji KWRiST
16 lutego 2022
Z Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP
18 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Z posiedzenia Komisji ds. Finansów Publicznych ZWRP

16 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Finansów Publicznych Związku Województw RP i Zespołu Skarbników Województw.

Uczestnicy spotkania rozmawiali na tematy związane z wykonaniem dochodów podatkowych (CIT-u i PIT-u) przez samorządy województw za 2021 rok, w tym (podatek dochodowy od osób prawnych 2021 – 2022, porównanie dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT, porównanie dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych – CIT województwo 2020-2021).

Członkowie Komisji ustalili, że do Ministerstwa  Finansów zostanie skierowane pismo z prośbą o udostępnianie raz na kwartał informacji z wykonania CIT-u przez województwa, co pomoże w planowaniu wydatków.

Rozmawiano także o zagadnieniach związanych z systemem korekcyjno-wyrównawczym dla samorządów województw (w tym subwencja regionalna dla województw w latach 2010-2022 oraz subwencja wyrównawcza dla województw 2010-2022).

Subwencja_regionalna_dla_województw_w _latach_2010-2022 

Subwencja_wyrównawcza_dla_województw_w _latach_2010-2022

Przedstawiciele województw zwracali uwagę na konieczność standaryzacji kosztów, które są wykonywane przez samorządy, co umożliwiłyby lepsze planowanie wydatków.

W wyniku dyskusji postanowiono wypracować stanowisko w sprawie kosztów zadań zleconych.

Omówiono także projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa w kontekście skutków finansowych, jakie może wywołać jego wejście w życie w odniesieniu do szpitali, dla których organem tworzącym są samorządy województw. W tym punkcie zwrócono uwagę na aspekt dotyczący kategoryzacji szpitali.

Przewodnicząca Komisji Elżbieta Berezowska podkreśliła, że zadłużenie szpitali wojewódzkich jest największe, co wynika z tego, że są to szpitale wysokospecjalistyczne z wysoko wycenionymi procedurami.

Dwa dni wcześniej, tj. 14 lutego projekt był po raz pierwszy omawiany na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecny na posiedzeniu Zespołu KWRiST mec. Rafał Cieślik, ZWRP zrelacjonował uczestnikom posiedzenia Komisji jego przebieg. Poinformował m.in., że jedną z uwag ZWRP do projektu jest brak uwzględnienia w dokumencie niedoszacowania świadczeń szpitalnych.

Przeczytaj: Z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia KWRiST – Polskie Regiony

W sprawach różnych dyskutowano także na temat pojawiających się problemów prawnych przy realizacji przez samorządy województw inwestycji dofinansowanych z Programu Inwestycji Strategicznych obejmujących mienie powierzone wojewódzkim osobom prawnym.

Dotyczy to m.in. samorządowych instytucji kultury, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których samorządy województw są podmiotami tworzącymi.

Problem został już także poruszony na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 9 lutego br.

Przeczytaj: Z posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST – Polskie Regiony

Mec. Rafał Cieślik poinformował, że Związek Województw RP przedstawi Bankowi Gospodarstwa Krajowego pisemny opis problemu, a BGK po analizie prawnej przedstawi stanowisko w sprawie.

Komisja zapoznała się także z planem pracy na rok 2022.