fbpx
Z posiedzenia Komisji ds. Finansów Publicznych ZWRP
17 lutego 2022
Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej. Merytoryczne spotkanie z ministerstwem
21 lutego 2022

16 lutego br. odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP.

Poza członkami Komisji uczestniczyli w nim także dyrektorzy departamentów zdrowia w urzędach marszałkowskich, członkowie zarządów województw odpowiedzialni za politykę zdrowotną w urzędach oraz przedstawiciele Zarządu Narodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej.

Spotkanie miało charakter informacyjny i jego głównym zadaniem było omówienie założeń realizacji Projektu Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie” (Program) przez przedstawicieli Zarządu Narodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej.

prezentacja programu

Celem Programu, którego najistotniejszy element stanowi Projekt Profilaktyki Zdrowotnej, jest zbudowanie w Polsce jednolitego i powszechnego systemu profilaktyki zdrowotnej, jaki obejmie dzieci i młodzież, osoby aktywne zawodowo i seniorów.

Docelowo do 2030 r. zaplanowano dotarcie z usługą profilaktyki zdrowotnej do około 25% społeczeństwa. W wersji podstawowej usługa ta będzie bezpłatna i skierowana do wszystkich grup wiekowych.

Wdrożenie Programu powinno być realizowane przy ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli oraz innymi podmiotami, działającymi na rzecz ochrony zdrowia. Zaangażowanie JST doprowadzić ma do trwałej, prozdrowotnej zmiany stylu życia mieszkańców poszczególnych regionów, a przez to poprawić w istotny sposób stan zdrowia społeczeństwa i pozwolić ograniczyć wzrost wydatków publicznych m.in. na ochronę zdrowia i pomoc społeczną.

Uczestnictwo samorządów w Projekcie ma być dla nich źródłem m.in. uzyskania dodatkowego kanału bezpośredniej komunikacji ze swoimi mieszkańcami. Z kolei dostęp do zagregowanych danych dotyczących kondycji zdrowotnej i demograficznej mieszkańców, umożliwić ma JST określenie priorytetów i działań strategicznych w obszarze profilaktyki zdrowia na terenie danej jednostki oraz wypracować propozycje rozwiązań połączonych z monitorowaniem efektów.

Jednolitość i powszechność zbudowanego systemu profilaktyki zdrowotnej i skorzystanie ze zgromadzonych w ramach Programu danych umożliwić ma skuteczne kształtowanie polityki lokalnej i regionalnej oraz wykonywanie zadań własnych danej jednostki samorządu takich jak: planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, transport publiczny, programy dotyczące ochrony środowiska, promocja turystyki. Ponadto umożliwić ma samorządom terytorialnym optymalizację wydatków budżetowych i zwiększenie wykorzystania bazy infrastrukturalnej, oddziaływującej na zdrowy styl życia.

Jednym z głównych beneficjentów Projektu Profilaktyki Zdrowotnej będą pracodawcy i ich organizacje.

W czasie dyskusji uczestnicy spotkania mieli okazję zwrócić się z pytaniami do prelegentów m.in. o źródła finansowania projektu, umocowania formalnoprawne oraz o szczegóły techniczne aplikacji „Life profit”.