fbpx

25-lecie Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW

Eskulapy Mazowsza wręczone
Eskulapy Mazowsza wręczone
23 października 2023
Powstaje kompleks sportowy w Mińsku Mazowieckim
6 listopada 2023
Pokaż wszystkie

25-lecie Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW

25-lecie Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW

Marszałek Adam Struzik uhonorował jednostkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz naszego regionu.

Marszałek Adam Struzik wziął udział w konferencji pn. „Komercjalizacja i przedsiębiorczość w XXI w.” połączonej z obchodami 25-lecia Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (UOTT). Samorząd Województwa Mazowieckiego – również świętujący w tym roku swoje 25-lecie – został współorganizatorem wydarzenia. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik dla podkreślenia rangi wydarzenia, objął je również patronatem honorowym.

Ośrodek został powołany uchwałą Senatu Uniwersytetu Warszawskiego w czerwcu 1998 r. Zadaniem centrów transferu technologii jest komercjalizacja własności intelektualnej wypracowanej na uczelni. Jak możemy przeczytać na stronie uniwersytetu:

„Pracownicy, którzy współtworzyli UOTT od jego zarania wspominają, że na początku, zanim jeszcze ktokolwiek zamarzył o sprzedaży licencji na uniwersyteckie wynalazki czy know-how, największym sukcesem było wypracowanie na uczelni uwarunkowań formalnych i prawnych, które dały możliwość komercjalizowania wyników badań i działania jednostki w sposób unormowany i przejrzysty.”

Rangę ośrodka podczas konferencji podkreślił także marszałek Adam Struzik: Dzięki działaniom ośrodka, który odgrywa istotną rolę łącznika między światem nauki i biznesu, innowacyjne pomysły oraz badania przekształcają się w realne produkty i usługi, co nie tylko przyczynia się do rozwoju lokalnych firm, lecz także do tworzenia nowych miejsc pracy. To z kolei znacząco wpływa na wzrost konkurencyjności Mazowsza.

Podczas konferencji „Komercjalizacja i przedsiębiorczość w XXI w.” podsumowano działalność jednostki. W wystąpieniach prelegenci mówili m.in. o szybkim rozwoju technologii i badań naukowych oraz ich wpływie na wiele dziedzin życia.

Jestem dumny, że mogę dziś uhonorować tę wyjątkową jednostkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz naszego regionu. Bardzo sobie cenię wieloletnią, wzorową współpracę z ośrodkiem, jak i całym Uniwersytetem Warszawskim – mówił Adam Struzik.

Odznaczenie z rąk marszałka odebrał dr hab. inż. Przemysław Dubel, dyrektor UOTT.

Po ćwierć wieku działalności, 26 października br. Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego zmienił nazwę na Centrum Transferu Technologii i Wiedzy UW.

źródło: mazovia.pl