Miliony z funduszy europejskich na rozwój innowacyjności podlaskich firm
14 listopada 2022Marszałek Kosicki wyróżniony w konkursie Giganci Polska Press
13 grudnia 2022Od stycznia przez rok województwo podlaskie będzie koordynowało działania podejmowane przez pięć regionów Polski Wschodniej: Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie. W czwartek, 1 grudnia, przedstawicielom samorządu województwa podlaskiego: wicemarszałkowi Sebastianowi Łukaszewiczowi i przewodniczącemu sejmiku Bogusławowi Dębskiemu, uroczyście przewodnictwo przekazał Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
–Dom Polski Wschodniej to przedsięwzięcie, które w mojej ocenie jest doskonałym przykładem, jak przy wielkiej różnorodności, przy często odmiennych interesach, można współpracować i osiągać wspólnie postawione sobie cele– powiedział Sebastian Łukaszewicz. – Z niezwykłą satysfakcją chciałbym państwa poinformować, że rok 2023 w Domu Polski Wschodniej będzie przebiegał pod koordynacją Województwa Podlaskiego.
Jak zaznaczył będzie to już trzecia podlaska „prezydencja” w historii tej instytucji. Wicemarszałek podziękował też Województwu Podkarpackiemu za prowadzenie prac DPW w 2022 r. Podkreślił, że był to trudny czas, naznaczony pandemią i wybuchem wojny na Ukrainie. A mimo to udało się zrealizować większość z założonych działań. Komisja Europejska zaakceptowała już Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 i wszystko wskazuje na to, że do końca roku przyjmie też wszystkie polskie regionalne programy operacyjne na przyszłą perspektywę finansową Unii Europejskiej.
Sebastian Łukaszewicz poinformował, że w przyszłym roku DPW będzie koncentrować się na obszarach, które są jednakowo ważne dla województw makroregionu Polski Wschodniej. Inicjatywy te dotyczyć będą rozwoju transportu i rozbudowy ponadregionalnej infrastruktury drogowej i kolejowej, włączając w to zrównoważoną mobilność miejską, zagadnienia związane z energią, klimatem, ochroną bioróżnorodności i podnoszeniem świadomości ekologicznej.
– Nasze działania wpisywać się też będą w ton przyszłorocznych wydarzeń związanych z 200-leciem Kanału Augustowskiego, 550-leciem urodzin Mikołaja Kopernika oraz różnego rodzaju wydarzeń promujących kulturę, sztukę i turystykę Polski Wschodniej. Po raz siódmy wspólnie z Ambasadą RP w Królestwie Belgii zorganizujemy zawody biegowe „Polish Run”, które na stałe wpisały się w brukselski kalendarz – poinformował Sebastian Łukaszewicz.
Podlaskie chciałoby też przybliżyć w Brukseli wyjątkowy dla województwa projekt Xylopolis, który otwierał polską prezentację podczas Expo w Dubaju.
Dom Polski Wschodniej powstał w grudniu 2009 r. Jest wspólnym przedstawicielstwem w Unii Europejskiej pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Jego pracownicy zajmują się współpracą z instytucjami unijnymi, z europosłami, a także organizacją konferencji, seminariów i promocją Polski Wschodniej. Ułatwiają również polskim przedsiębiorcom i rolnikom udział w targach turystycznych, przemysłowych czy spożywczych w zachodnich państwach Unii. Dzięki wspólnemu przedstawicielstwu oraz osiągnięciu efektu synergii regiony mogą lepiej wykorzystywać szanse rozwojowe, a co za tym idzie wspólny potencjał województw Polski Wschodniej. Koordynatorami działalności DPW są rotacyjnie marszałkowie poszczególnych województw.
źródło: podlaskie.eu