Otwarcie Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
16 lutego 2023Ministerstwo Zdrowia odpowiada na stanowisko Zarządu ZWRP
25 lutego 2023W 10-tą rocznicę śmierci prof. Michała Kuleszy w Senacie odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, poświęcone pamięci tego wybitnego naukowca.
Przybyli na spotkanie goście wspominali zasługi prof. Kuleszy i jego pracę na rzecz samorządu terytorialnego i administracji publicznej. Prof. Michał Kulesza był jednym z twórców reformy, która przywróciła samorząd terytorialny w Polsce po zmianach ustrojowych. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz przypomniał, że gdyby nie wiedza i determinacja takich osób jak prof. Kulesza, samorząd na szczeblu lokalnym pojawiłby się w Polsce wiele lat później. Zdaniem przewodniczącego komisji samorządu senatora Zygmunta Frankiewicza, prof. Michał Kulesza może być dla nas wzorem skutecznego i uczciwego działania dla dobra państwa.
Wspomnienie prof. Kuleszy
Profesora wspominali także naukowcy obecni na uroczystym posiedzeniu senackiej komisji. Prof. Hubert Izdebski, redaktor naczelny „Samorządu Terytorialnego”, podkreślał rolę, jaką prof. Kulesza odegrał w propagowaniu wiedzy o samorządzie. To z jego inicjatywy w marcu 1990 r. zaczął ukazywać się tygodnik „Wspólnota”, a na przełomie stycznia i lutego 1991 r. ukazał się z kolei pierwszy numer miesięcznika „Samorząd Terytorialny”, który był kontynuacją przedwojennego kwartalnika o tym samym tytule. Nie można nie wspomnieć także o podręczniku „Administracja publiczna. Zagadnienia ogólne” napisanym wspólnie prof. Kulesza i prof. Izdebski.
„Był nie tylko naukowcem, badaczem, ale także fantastycznym dydaktykiem (…) Jego działalność wpisywała się w model, który powinien być charakterystyczny dla życia akademickiego – mistrz i uczeń (…) Miał czas i cierpliwość dla swoich doktorantów, inspirował studentów” – zapewniał dr hab. Arwid Mednis z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
„Mówimy dzisiaj o niezwykłym człowieku. Przez 30 lat wokół niego obracała się w różnych wymiarach historia przebudowy naszego kraju po systemie komunistycznym” – podkreślił Jerzy Buzek, premier w latach 1997–2001.
„Michał całe swoje życie poświęcił szeroko rozumianej administracji. Samorząd terytorialny nie był dla niego celem samym w sobie. Chodziło o reformę całości administracji publicznej, o kształt ustroju naszego państwa” – ocenił Jerzy Stępień.
W posiedzeniu brał udział także przedstawiciel Związku Województw RP, mec. Rafał Marchewka.
Michał Kulesza (1948–2013) ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1969 r. Uzyskał stopnie naukowe doktora, doktora habilitowanego nauk prawnych, profesora nadzwyczajnego. Wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat 80. uczestniczył w badaniach nad odbudową samorządu terytorialnego. Należał do współzałożycieli Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, był jednym z twórców reform samorządu terytorialnego w 1990 i 1998 r. W 1989 r. wchodził w skład zespołu ds. samorządu podczas rozmów Okrągłego Stołu. W latach 1997–99 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Ruchu Stu. W 2004 r. był współzałożycielem Partii Centrum. W latach 2004–13 zasiadał w Radzie Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Samorząd Terytorialny”. W 2008 r. został społecznym doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 r. W tym samym roku został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. samorządu.
źródło: Senat RP (senat.gov.pl)