fbpx
Zapraszamy na VIII Europejski Kongres Samorządów – Nowa solidarność dla nowej epoki
21 lutego 2023
Senat w sprawie inwestycji w elektrownie wiatrowe
21 lutego 2023
Zapraszamy na VIII Europejski Kongres Samorządów – Nowa solidarność dla nowej epoki
21 lutego 2023
Senat w sprawie inwestycji w elektrownie wiatrowe
21 lutego 2023

20 lutego br. senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa, uchwaloną przez Sejm na podstawie dwóch projektów poselskich.

Nowelizację omówiła Joanna Jeleniewska, wicedyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Jak wyjaśniła, regulacja stanowi odpowiedź na oczekiwania społeczne. Uwagi do ustawy zgłosiło senackie Biuro Legislacyjne. Potrzebę wprowadzenia zmian sugerował też Związek Powiatów Polskich, który opowiedział się za fakultatywnym a nie obligatoryjnym powoływaniem rad seniorów na poziomie powiatów i województw.

Rozpatrzona nowelizacja zakłada, że rady seniorów będą mogły być powoływane nie tylko na poziomie gminnym jak do tej pory, ale także na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Rada seniorów to ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, którego głównym celem jest wsparcie rady gminy w realizacji zadań skierowanych wobec osób starszych. Zgodnie z nowymi przepisami rada gminy będzie zobligowana do utworzenia rady seniorów, jeżeli – w zależności od liczby mieszkańców gminy – z wnioskiem wystąpi określona liczba osób powyżej 60. roku życia. W gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 50 lub w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 100 mieszkańców tej gminy. Rada gminy będzie zobligowana do rozpatrzenia wniosku o powołanie rady seniorów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia jego złożenia. W przypadku jego odrzucenia kolejny wniosek może zostać złożony przez ten sam podmiot nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia odrzucenia poprzedniego wniosku. Rada powiatu będzie zobowiązana do utworzenia powiatowej rady seniorów, na wniosek co najmniej 150 mieszkańców tego powiatu, z których każdy ukończył 60 lat, w powiecie, w którym liczba mieszkańców nie przekracza 100 000 oraz co najmniej 250 mieszkańców tego powiatu, z których każdy ukończył 60 lat w powiecie powyżej 100 000 mieszkańców. Z kolei sejmik województwa będzie miał za zadanie utworzenie wojewódzkiej rady seniorów na wniosek co najmniej 500 mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat, w województwie do 2 mln mieszkańców, a w województwie powyżej 2 mln mieszkańców – na wniosek co najmniej 800 mieszkańców, z których każdy ukończył 60 lat.

W posiedzeniu uczestniczył mec. Rafał Marchewka, doradca Związku Województw RP.

Źródło: Senat

foto: Senat, Łukasz Kamiński