W Nowym Sączu powstaje nowoczesne centrum krwiodawstwa
15 maja 2023Małopolska konferencja Samorząd dla przedsiębiorców
29 maja 2023W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zorganizowano konferencję „Zdrowie w centrum uwagi – Małopolska Konferencja Profilaktyki i Zdrowia”. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Łukasz Smółka i radna województwa Marta Mordarska.
Województwo Małopolskie dba o bezpieczeństwo i poprawę jakości życia seniorów. Opracowaliśmy dla nich proste i potrzebne narzędzie – „zeszyt pacjenta”. Zawiera on listę stale stosowanych leków, który jest jednocześnie ważnym elementem programu edukacyjnego dotyczącego bezpiecznego stosowania leków i suplementów – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
Konferencja miała charakter edukacyjny i była skierowana do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu Województwa małopolskiego. Jej organizatorem był Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a patronatem medialny wydarzenie objął Głos Seniora.
Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat bezpieczeństwa stosowania leków i suplementów diety pn.: „Jak bezpiecznie stosować leki?”, która ma celu zwiększenie świadomości mieszkańców Małopolski na temat stosowania leków, leków bez recepty i suplementów diety, zwrócenie uwagi na różnice pomiędzy nimi i ich zastosowaniem, a także edukację zdrowotną mieszkańców na temat bezpiecznego stosowania leków, leków OTC i suplementów diety. Jeszcze w tym półroczu do seniorów trafią „zeszyty pacjenta” opracowane przy współpracy ekspertów z inicjatywy Województwa Małopolskiego w ramach tej kampanii.
Przypominamy, że każdy lek to substancja chemiczna bardzo dokładnie przebadana zgodnie z obowiązującymi procedurami w odróżnieniu od suplementu diety, który nie jest lekiem. Przyjmowane leki i suplementy mogą wchodzić w interakcje między sobą. Polacy należą do grona największych konsumentów leków w Unii Europejskiej i spożywają ich ponad 2 miliardy rocznie.
Podczas wydarzenia została też zaprezentowana oferta Województwa Małopolskiego skierowana do seniorów m.in.: programy profilaktyczne, zadania dotyczące aktywizacji osób w wieku emerytalnym, projekt tele-opiekuńczy, czy program strategiczny Srebrna Małopolska 2030. Obecni byli także przedstawiciele Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz Stowarzyszenia MANKO – Głosu Seniora.
Konferencję objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
źródło: malopolska.pl