fbpx

Najlepsze firmy Pomorza nagrodzono Gryfami Gospodarczymi

Pomorska Rada Rolnictwa obradowała w Szemudzie
Pomorska Rada Rolnictwa obradowała w Szemudzie
11 września 2023
Startują prace związane z rozbudową Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
24 września 2023
Pomorska Rada Rolnictwa obradowała w Szemudzie
Pomorska Rada Rolnictwa obradowała w Szemudzie
11 września 2023
Startują prace związane z rozbudową Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
24 września 2023
Pokaż wszystkie

Najlepsze firmy Pomorza nagrodzono Gryfami Gospodarczymi

Najlepsze firmy Pomorza nagrodzono Gryfami Gospodarczymi

W tym roku do konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń. Ostatecznie zwyciężyło osiem firm, w tym jedna zdobyła aż dwie statuetki. Uroczysta gala finałowa została zorganizowana 15 września 2023 r. w Olivia Centre w Gdańsku.

Gryf Gospodarczy to jedna z najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. Jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Mogą ją otrzymać przedsiębiorcy, którzy swoją działalnością szczególnie przyczyniają się do rozwoju regionu, wytyczają nowe trendy w biznesie, a także są wzorem i inspiracją dla innych.

W obecnych czasach trzeba być naprawdę niezwykle odważnym, żeby realizować swoje cele gospodarcze. Nie da się ukryć, że ostatnie lata i miesiące postawiły wiele przedsiębiorstw przed wyjątkowymi wyzwaniami: pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja, ceny energii, niestabilność podatków. Te wszystkie czynniki sprawiły, że warunki funkcjonowania stały się dla biznesu wyjątkowo skomplikowane – zaznaczył na wstępie gali finałowej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dlatego też wszystkim przedsiębiorcom chciałbym życzyć samych sukcesów, a także wiary i nadziei w to, że każdy następny dzień będzie dla waszych firm coraz lepszy.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2023

W tym roku do konkursu Gryf Gospodarczy nadesłano rekordową liczbę 116 zgłoszeń. Ich oceny dokonali przedstawiciele Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, czyli osoby na co dzień związane z biznesem. Wnioski analizowane były także przez wiodącą instytucję doradczą PwC, która jest partnerem merytorycznym konkursu.

Decyzją kapituły ostatecznie wyłoniono 32 finalistów, wręczając 10 statuetek i 22 wyróżnienia. W gronie finalistów znaleźli się liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, rozwoju kompetencji, zielonej transformacji oraz Pomorski start-up, a także gmina przyjazna przedsiębiorcom.

Nowością był Lider zarządzania różnorodnością. To kategoria przeznaczona dla firm, które dostrzegają potencjał i wartość różnorodności w swoich zespołach oraz kreują środowisko wspierające inkluzywność. Nie udało się tutaj jednak wskazać laureata i poprzestano na wyróżnieniach.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Bioseco SA z Gdańska
Firma Bioseco tworzy innowacyjne urządzenia do automatycznego wykrywania ptaków i innych obiektów w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych. Produkty Bioseco łączą ze sobą innowacje mające zastosowanie przy w przemyśle z dbałością o naturę i bioróżnorodność.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Learnetic SA z Gdańska
Learnetic przygotowuje nowoczesne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, terapeutów i uczniów, a ich najnowsze narzędzie mAuthor jest innowacją na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem przeznaczonym do tworzenia w pełni interaktywnych treści edukacyjnych (również z ofertą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjno-rozwojowymi).

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Alumino Sp. z o.o. ze Słupska
Alumino to firma produkująca m.in. drzwi zewnętrzne, tarasowe, fasady, ogrody zimowe i okna o właściwościach: ciepłochronnych, antywłamaniowych czy przeciwpożarowych. Łańcuchy dostaw opierają na lokalnych dostawcach. Firma posiada najnowocześniejszą, zautomatyzowaną linię produkcyjną, a ich wyroby zaspokajają oczekiwania wymagającego rynku szwajcarskiego.

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Rockfin Sp. z o.o. z Żukowa
Rockfin to firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, testowaniu oraz serwisowaniu urządzeń pomocniczych dla przemysłu energetycznego oraz naftowo-gazowego. Jej urządzenia pracują w ponad 100 krajach, m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych i platformach wiertniczych.

Lider inwestycji: ATM Lighting Sp. z o.o. z Gdańska
ATM Lighting to firma produkująca specjalistyczne, techniczne oświetlenie do bardzo wymagających warunków. W 2016 r. jako jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce wdrożyła na rynek oprawę LED do obszarów zagrożonych wybuchem.

Pomorski start-up: Terra Sp. z o.o. z Gdańska
Celem spółki Terra jest rozwijanie narzędzi umożliwiających firmom mierzenie, redukowanie oraz kompensowanie emisji CO2 oraz innych działań pomagających ograniczyć zmiany klimatyczne. Firma stworzyła również aplikację, która automatycznie rejestruje oszczędności emisji dzięki ekologicznym wyborom transportowym, np. z jazdy do pracy rowerem. Jest to pierwsza i jedyna aktualnie taka aplikacja na świecie.

Lider rozwoju kompetencji: BEST SA z Gdyni
Firma BEST tworzy i realizuje programy, które pozwalają pracownikom rozwijać się zawodowo, np. poprzez indywidualne spotkania z coachem. Realizuje też program Job Rotation oparty na oddelegowaniu do pracy w inny dziale. Na uwagę zasługuje przewidziany na okres roku program Talentów Better BEST dedykowany pracownikom o dużym potencjale rozwojowym.

Lider zielonej transformacji: Baltic Hub Container Terminal Gdańsk
Baltic Hub Container Terminal jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym i jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego. Kluczowym celem firmy jest jak największa redukcja śladu węglowego. W terminalu stosowane są elektryczne, nowoczesne i wydajne suwnice nabrzeżowe, przy rozbudowie nowego terminalu T3 użyto specjalnego betonu minimalizującego emisję CO2.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Miasto Gdańsk
Miasto Gdańsk posiada system zarządzania jakością ISO, który daje gwarancję jakości dobrej współpracy urzędników z przedsiębiorcami. Liczne instytucje otoczenia biznesu wspomagają rozwój przedsiębiorczości poprzez dedykowane wydarzenia czy szkolenia. Warta podkreślenia jest obecność rożnych instytucji w gdańskich szkołach, która wspomaga rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży.

Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również ogłoszenie zdobywcy statuetki Gryfa Medialnego, która wręczana jest jednemu z uczestników przez media i instytucje patronujące konkursowi. W tym roku Gryfa Medialnego zdobyła firma Learnetic SA z Gdańska.

Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziła debata, podczas której poruszone zostały zagadnienia dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na gospodarkę i rynek pracy

źródło: pomorskie.eu


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!